A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Adriatik

Vala kërcet mbi traget, në Epidamn,
brigjet rënkojnë nga rrahjet e dallgëve,
vuajtje njerëzish, punë si ndër hamall,
ndër skuta të ftohta, ndër nxehtësi të flakëve.

Një mijë vite le të shkojnë,
njësoj dallgët do të valëviten,
po njësoj tragetet, anijet do ankorojnë,
dhe kujtimet do të veniten.

Vetëm dallgët janë të përjetshme,
njerëzit lindin, dashurojnë dhe shuhen, mik,
jetë fatale, me harresë, mort e përleshje,
njeriu rron dhe veç lufton, nën Adriatik.

- poem written by Dionis Xhafa


- Submitted by Dionis Xhafa -

Choose star rating

Rating:  2 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019