A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Mundime Dhe Ëndërrime

Toka është me mundime,
qielli lart ka ëndërrime,
ndër harresa, plot kujtime,
jeta ime, bota ime.

Dhe mundimi nxjerr mësim,
është kripë djersë të thatë,
mendja ecën fluturim,
rrokulliset glob dhe hartë.

Ëndërrimi zgjon njerinë,
nëpër kopshte, trëndafila,
çel lule, minon mërinë,
si dallëndyshe dëshiron liri.

…se jetë ime, botë e ime,
ka mundime, ëndërrime.

- poezi nga Dionis Xhafa


- Poezia u dërgua nga Dionis Xhafa -

Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019