A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Trojet

Nga je? Nga Shkupi,
Ti? Nga Dibra, e ti?
Nga Kumanova, Tetova,
unë nga Bujanoci, Presheva, e jona.

Se tutje vjen Kosova,
është Gjilani e Gjakova,
është Drenica që lind trima,
kurse kjo Prishtina, e jona, e imja.

Unë jam Tuzi, Gruda, Hoti,
bjeshkë, lahutë, i vjetër sa moti,
tingëllon ndër male liria,
o ne jemi Malësia.

Kam plagë në trup nga historia,
me gjak në ballë u përpëlita,
nëpër ferr, gjeta drita,
po jam vetë Çamëria.

Unë jam zonjë e mbijetesës,
ndër shtrëngata na shkoi jeta,
këtu armiq, atje prita,
vij si feliksi, jam Shqipëria.

Jemi trojet e një gjuhe,
gjithë një zë e gjithë një lutje,
nuk na tremb as vetëtima,
kur bëhet bashkë Shqiptaria.

- poezi nga Dionis Xhafa


- Poezia u dërgua nga Dionis Xhafa -

Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019