TEKSTESHQIP

Doza
Nxenes I Mire
Lyrics
(Feat. AroGanti)

(doza am sayin)

Futem klas me klas, filloj edhe bertas,
mesuesja sme thot gje se se kam per gje tja plas, e kisha kapur me drejtorin, te banjot nga pas, i kishte zen nostalgjia kujtonin vitet ne gjimnaz, ne bangen e fundit ne fletore thyej llam, libra nuk kam, degjoj rad. ne Walkman, ne pushime çel i pari asnjehere me vones, i bej te shpejta vdekjeprurse qe te mos marr munges, ne shkoll shum sme duan, ma kane me te futur, mbase kan zili qe godas dhipin me te bukur, cigaren e pi light dhe kafen e pi te embel, gjithmon me dy gjera jo i veshur si dhender, jam xham fare fare ne territorin e shkolles, duhet te dish ku te mbrohesh dhe ku te leshohesh, e shikoj veten time dhe pershtatem me fazen do e loz dhe djalin mire thjesht qe te kaloj klasen

Ref ×2
Ne shkoll vij vetem qe te mos marr mungesa,
Edhe kte vit do mbush deftesa me pesa,
Pertoj te lexoj dhe presoret kan ankesa,
Nxenes i mire, vetem po desha

Direkt ne bang te fundit ulem oren e dyte, mengjesi i veshtir, nuk me hapen syt, gjith naten tymosnim nje mall dinamit, direkt nga Las Vegas na e kishte sjell nje mik, ne shkollen time shikon tipa lloj lloj, cunat ngjitin rizla gocat lexojn "play-boy", nxenesa te mire, me nota mesatare, dhe nxenesa te keq qe e kane mendjen ne dritare, jep e merr, me njerez jashshkollor, te qifsha rregulloren, zoti drejtor, gocat vet ferkohen jo se un i prek me dor, ne klas, ne oborr, ne banja dhe ne korridor, shkolla ngjan si parad mode ne Milano, edhe disa here si coffe shop ne Amsterdam, nga cdo kok del tym si parlamenti ne Tiran, Da New Chain Kurorat FIKS degjon gjith shkolla kshu me than

Ref ×2
Ne shkoll vij vetem qe te mos marr mungesa,
Edhe kte vit do mbush deftesa me pesa,
Pertoj te lexoj dhe presorat kan ankesa,
Nxenes i mire, vetem po desha

(nxenes te dashur, kaq ishte mesimi sot per sociologji)
Nderkohe qe bie zilja dhe dalim te gjithe jasht, shikoj ish dashnoret pin kafe te gjitha bashk, ulem me cunat dredhim nje cigare... por para se ta ndiznim ra prap zilja per ne klas, presori i fiskultures shikon vajzat nga prapa, sa her qe bejn ushtrimet te shkretit i rrjedh jarga, drejtori pi aq shum cigare sa ju zverdhen mustaqet dhe ajo e fizikes prap lyer me puder faqet, ne kte shkoll shikon padaksira, lajme te baghdati dreperdrejt ne alzazira, eshte e kote te kesh zili duhet me jeten te hasesh, do mesosh te fitosh kur te mesosh te humbasesh, prandaj ne shkoll kepusni rrush e ktu nuk ka fara arre, sex, droge dhe RAP, ne ajer fare, mesazhi i kesaj kenge nuk eshte qe te lexoni, por beni si tja beni dhe kte vit qe te kaloni

Ref ×2
Ne shkoll vij vetem qe te mos marr mungesa,
Edhe kte vit do mbush deftesa me pesa,
Pertoj te lexoj dhe presoret kan ankesa,
Nxenes i mire, vetem po desha