A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Dritero Agolli

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  565
(1931-2017)  
  • Vendlindja:
  • Devoll 
BIOGRAFIA: Dritero Agolli është një shkrimtar dhe autor këngësh shumë i njohur. Shkrimtar, publicist, veprimtar shoqeror, anetar i Akademise se Shkencave te Shqiperise. Lindi ne Menkulas te Devollit. Mesimet e para i mori ne vendlindje, te mesmen ne shkollen “Asim Zeneli” (Gjirokaster), ku beri dhe sprovat e para letrare. Ne vitet 1952 – 1957 ndoqi studimet e larta ne Fakultetin e Letersise te Universitetit te Leningradit. Ne vitet 1957 – 1972 punon si redaktor e gazetar ne te perditshmen “Zeri i popullit” (shih). Ne vitet...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

3 🔥🔥

Shto profile

zyrtareArtistë Të Ngjashëm:

Asdreni

Lasgush Poradeci

Fatos Arapi

Ndre Mjeda

Ismail Kadare

Odhise K. Grillo

Pjetër Bogdani

Petro Marko

Bardhyl Londo

Xhevahir Spahiu


Tags: Dritero Agolli

Dritero Agolli në Kartolina:

Krijo Një Kartolinë
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019