A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Edgar Allan Poe

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1
(1809-1849)  
  • Vendlindja:
  • Boston 
BIOGRAFIA: Edgar Allan Poe është një shkrimtar i huaj. Edgar Allan Poe ishte një shkrimtar, redaktor dhe kritik letrar amerikan. Poe është i njohur për poezinë dhe tregimet e tij, veçanërisht për tregimet e tij të misterit dhe makabër. Ai konsiderohet gjerësisht si një figurë qendrore e Romanticizmit në Shtetet e Bashkuara dhe letërsinë amerikane dhe ishte një nga praktikuesit më të hershëm të vendit të tregimit të shkurtër. Poe është konsideruar në përgjithësi shpikësi i zhanrit të dramaturgjisë det...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtareArtistë Të Ngjashëm:

Ezra Pound

T. S. Eliot

Mark Strand

Erich Fried

Hermann Hesse

Guillaume Apollinaire

James Joyce

Edmund Spenser

Gabriel García Márquez

Dante Alighieri


Tags: Edgar Allan Poe

Krijo Një Kartolinë
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2018