A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Edgar Allan Poe

Tags: Edgar Allan Poe

(1809-1849)  

Edgar Allan Poe është një poet i huaj. Edgar Allan Poe ishte një shkrimtar, redaktor dhe kritik letrar amerikan. Poe është i njohur për poezinë dhe tregimet e tij, veçanërisht për tregimet e tij të misterit dhe makabër. Ai konsiderohet gjerësisht si një figurë qendrore e Romanticizmit në Shtetet e Bashkuara dhe letërsinë amerikane dhe ishte një nga praktikuesit më të hershëm të vendit të tregimit të shkurtër. Poe është konsideruar në përgjithësi shpikësi i zhanrit të dramaturgjisë det...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Nuk ka akoma asnjë votë


Krijoni Një Kartolinë
teksteshqip.com © 2007 - 2018