Më mbaj mend (për 1 muaj)

Edita Abdieski
  • Vendlindja:
  • Bern 
  • Jeton dhe vepron në :
  • Zvicër 
  • Mosha:
  • 35 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 14 Nentor 1984
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♏ Akrepi
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  11

Edita Abdieski është këngëtare e njohur. Edita Abdieski ose Edita Abdiu është fëmija më i madh i lindur nga prindërit shqiptarë me origjinë maqedonase dhe malazeze. I ngritur në një shtëpi myslimane së bashku me tre vëllezërit e motrat më të reja, ajo kaloi shumë fëmijëri në lagjen Bern të Bümpliz-Oberbottigen, ku u regjistrua në shkollën fillore dhe të mesme. Babai i saj vdiq nga kanceri në vitin 1992. 11 vjeçe, Abdieski u bë pjesë e grupit të saj të parë të shkollës dhe në moshën 13 vjeçare filloi të shkruante këngë. Pasi u largua nga shkolla, u trajnua si punonjëse e zyrës së kualifikuar, por ndërsa shpresonte të niste një karrierë profesionale të këndimit, Abdieski u regjistrua në Akademinë Muzikore Zvicerane në Bernë - shumë kundër dëshirave të nënës së saj, e cila ishte skeptike për ambicien e vajzës së saj, duke bërë që Abdieski të largohej nga shtëpia dhe të hyjë në komunitetin e vajzave në vitin 2002. Për të financuar trajnimin e saj akademik, ajo ishte detyruar të merrte katër punë anësore në disa raste.

Në vitin 2002, një producent i kërkoi Abdieskit dhe shoqes së shkollës Vanessa Tancredi që të bashkëpunonin në një album, një koleksion këngësh në dialektin zviceran gjerman. Trajnuar mezi me këngën mundart, Abdieski madje e pranoi ofertën për të regjistruar një album të plotë, dhe gjatë dy viteve të ardhshme, çifti ka punuar me dyshen Thomas Fässler dhe Ben Mühlethaler për atë që do të bëhej përfundimisht albumi i debutimit të Vanessædita.
Ndërkohë, Abdieski u punësua si back vokaliste për grupin pop-rock zviceran Lunik dhe bashkëpunoi me muzikantin Santiago Cortés në albumin e tij të debutimit Welcome to My Airline (2005). Kënga kryesore e albumit, "Do not Leave Me", e kënduar dhe bashkë-shkruar nga Abdieski, arriti numrin dyzet në Listën Singles Zvicerane. Ende me Vanessædita, Abdieski u hodh në rolin udhëheqës të Kimberly në muzikën Dance Me! - The Streetdance Musical në vjeshtë 2005. Një album me titull të njëjtë, në të cilin ajo u shfaq së bashku me ansamblet e saj, u lirua në janar të vitit 2006, por nuk arriti të hartojë.
Pas nënshkrimit të kontratës së Vanessædita me Muve Recordings, albumi i tyre Z'Debü ("Debutimi") u lirua më në fund në Zvicër në mars të vitit 2006. Megjithëse single "Wenn ig nume wüsst" hyri në pesëdhjetë të lartë të Grafikëve Zviceranë, albumi i influencuar nga shpirti u tregua i dobët në treg, duke arritur vetëm në numrin tetëdhjetë e dy në Grafikun Zviceran të Albumeve. Në vitin 2007, Abdieski dhe Tancredi u shpërndanë në mënyrë miqësore, duke përmendur dallimet muzikore. Abdieski më vonë deklaroi, se pas një albumi, ajo ishte bërë e vetëdijshme se këndimi i mundart ishte "jo [gjëja e saj]".

Në vitin 2010, Edita Abdieski publikon albumin "One".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë Koment


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet