A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Edmund Spenser

Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1
(1552-1599)  
  • Origin:
  • Londer 
BIOGRAFIA: Edmund Spenser is a famous writer. Edmund Spenser ishte i njohur për "The Faerie Queene", një poezi epike dhe alegori fantastike që feston dinastinë Tudor dhe Elizabetën I. Ai njihet si një prej artizanëve kryesorë të vargut të sapolindur modern anglez dhe shpesh konsiderohet si një nga më të mëdhenjtë poetë në gjuhën angleze. Ai ishte thellësisht i prekur nga mitologjia irlandeze e fajeve, të cilën e dinte nga shtëpia e tij në Kilcolman dhe ndoshta nga gruaja e tij irlandeze Eliz...

>> Full biography >>


Fans' Comments

No Comments 🔥🔥

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Dylan Thomas

Xhorxh Gordon Bajroni

Mark Strand

Luke Morgan

Erik Stinus

Heinrich Heine

T. S. Eliot

Ezop

Jorge Luis Borges

Sharl Bodeler


Tags: Edmund Spenser

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019