A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Dashurie

Lule S'mund Te Krijosh,nese S'je Vete

S'mund te qendrosh ne erresire, Nese s'je egersire, A duhet ta kerkojme driten apo a gjendet ne mes nesh? A eshte diçka e bute vetem nese ka lesh? A rritemi per te jetuar,a jetojme duke u rritur? Duhet te qendrosh shume per ta korr ate qe ke pritur! A eshte dikush i mire vetem nese eshte i bukur? Atehere edhe flutura pa krahe mund te quhet flutur! A jemi lule ne,nese s'kemi dashuri? Nese do te ishte keshtu,atehere s'do te ekzisonte asnje njeri! A ngrohemi nga dashuria edhe pa vater? Eshte dashuria ajo qe na mban me hater! A quhet pylli pyll edhe pa drunj? Nese do te quhej ashtu edhe duart do te pastrohesh pa sapunj! Ka gjithmone nje pergjigje prapa pyetjes, Ka gjithmone nje arsye para lypjes, Ka gjithmone dashuri para urrejtjes, Ka gjithmone jete para vdekjes! S'mund te presesh lumturi, Nese s'je ai qe e krijon, A mund ta marresh rrogen, Nese nuk punon! S'mund te gjykosh lehte,nese asnjehere s'je gjykuar! Atehere s'mund te kerkosh dashuri nese ate s'e ke dhuruar! Kur s'mund ta quash diten erresire, Atehere s'mund ta quash te bukurin menjehere te mire! Lule s'mund te krijosh,nese veten lule s'e ke krijuar, Nuk mund te flasesh,kur askush s'ka per te te degjuar!!...dhe nje dite kur lules gjembat do t'i dalin, Do ta kuptosh kete bote,por njerezit s'do ta ndalin, Do ta shikosh se lulja eshte krijuar nga gjembat, Do ta kuptosh se bukuria eshte krijuar nga shpirti i keq, Atehere gjithe kjo bukuri do te shkoje per dreq! Andaj,s'mund te parandalosh dike,nese vete s'je parandaluar, Nuk mund te guxosh per dike,nese per vete s'ke per te guxuar, Nuk mund te jesh lule,nese s'ka uje per mbijetese, Keshtu qe bukurine e jashtme merre vetem si gje shtese!!!

- poem written by Eldona Rama


- Submitted by Eldona -

Choose star rating

Rating:  2 / Votes cast:  1Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019