Eleni Foureira
Eleni Foureira
Eleni Foureira
 • Emri i vërtetë:
 • Entela Fureraj
 • Vendlindja:
 • Fier
 • Jeton në
 • Greqi
 • Mosha:
 • 36 Vjeç
 • Ditëlindja:
 • 7 Mars 1987
 • Horoskopi:
 • ♓ Peshqit
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop
Eleni Foureira është këngëtare e njohur. Ajo sot njihet si një prej artisteve më të suksesshme në Greqi duke numëruar me mijëra fansa, të cilët e ndjekin jo vetëm për muzikë por edhe për stilin e saj teper ekstravagant. Shqiptarja Eleni Foureira ka folur dje ekskluzivisht për revistën e njohur ndërkombëtare “People” ku mes tjerash ajo tregon edhe për lidhjen e saj me Shqipërinë. “Që kur jam larguar nga Shqipëria, në moshën një vjeçare nuk jam kthyer më”, është shprehur artistja, emri i vërtetë i së cilës është Entela Fureraj. “Tani më shumë se kurr dëshira për t’u kthyer është e madhe dhe shumë shpejt do të jem e pranishme për publikun shqiptar. Unë jam shumë e lumtur që në vitin 2016 ndihem e lirë të shpreh origjinën time, kjo pasi suksesi nuk duhet parë në ngjyrën, fenë apo vendilindjen e personit”, ka thënë artistja, e cila deri vonë kishte mohuar origjinën e saj shqiptare përshkak të frikës së paragjykimeve. Eleni ka paralajmëruar se do të jetë e pranishme për publikun shqiptar shumë shpejt, duke mos dhënë detaje nëse bëhet fjalë për ndonjë këngë apo koncert në Shqipëri.

Në vitin 2010, Eleni Foureira publikon albumin "Eleni Foureira".

Më datë 6 Dhjetor 2011, Eleni Foureira publikon videoklipin "Reggaeton".

Më datë 5 Korrik 2012, Eleni Foureira publikon videoklipin "Stou Erota Tin Trela".

Në vitin 2012, Eleni Foureira publikon albumin "Ti Poniro Mou Zitas".

Më datë 16 Maj 2013, Eleni Foureira publikon videoklipin "Sweetest Love".

Më datë 20 Shkurt 2014, Eleni Foureira publikon videoklipin "Anemos Agapis".

Më datë 8 Qershor 2014, Eleni Foureira publikon videoklipin "Party Sleep Repeat (P.S.R)".

Në vitin 2014, Eleni Foureira publikon albumin "Anemos Agapis".

Më datë 13 Korrik 2015, Eleni Foureira publikon videoklipin "Pio Dinata".

Më datë 1 Tetor 2015, Eleni Foureira publikon videoklipin "Sto Theo Me Paei".

Më datë 29 Shkurt 2016, Eleni Foureira publikon videoklipin "Den Sou Hrostao Agapi".

Më datë 17 Qershor 2016, Butrint Imeri publikon videoklipin "Delicious", në bashkëpunim me Eleni Foureira. Muzika e këngës u punua nga Florent Boshnjaku, teksti u shkrua nga Lyrical Son.

Më datë 10 Nëntor 2016, Eleni Foureira publikon videoklipin "Ti Koitas", në bashkëpunim me Mike.

Më datë 5 Prill 2017, Eleni Foureira publikon videoklipin "Mono Gia Sena".

Më datë 4 Gusht 2017, Eleni Foureira publikon videoklipin "Το Κάτι Που Έχεις".

Më datë 29 Shtator 2017, A.M. Sniper & Eleni Foureira publikojnë videoklipin "Send For Me", në bashkëpunim me Afro B.

Në vitin 2017, Eleni Foureira publikon albumin "Vasilissa".

Më datë 27 Nëntor 2017, Eleni Foureira publikon videoklipin "Vasilissa".

Më datë 2 Mars 2018, Eleni Foureira publikon videoklipin "Fuego". Me këtë këngë, Eleni Foureira merr pjesë në Eurovision në vitin 2018.

Më datë 1 Gusht 2018, Eleni Foureira publikon videoklipin "Caramela".

Më datë 26 Tetor 2018, Eleni Foureira publikon videoklipin "Tómame".

Më datë 21 Shkurt 2019, Eleni Foureira publikon videoklipin "Together We Triumph".

Më datë 5 Prill 2019, Kaan publikon videoklipin "Sirens", në bashkëpunim me Snoop Dogg & Eleni Foureirën. Videoja është xhiruar në Los Angelos dhe në Athinë, ndërsa koreografia u bë nga Eddy Morales, i cili në të kaluarën ka bashkëpunuar me Mariah Careyn, Justin Timberlaken dhe Janet Jacksonin. Për tekstin e kësaj kënge janë kujdesur Calvin Cordozar Broadus Jr., KAAN Gülsoy, Fotios Stefos, Annie Lennox dhe David Allen Stewart. Kënga është prodhim i “Panik Records”, e cila është kompania që meanxhon prej vitesh Elenin.

Në vitin 2019, Eleni Foureira publikon albumin "Gypsy Woman EP".

Më datë 5 Korrik 2019, Claydee & Eleni Foureira publikojnë videoklipin "Loquita".

Më datë 3 Mars 2020, Eleni Foureira publikon videoklipin "YaYo". Muzika e këngës u punua nga Claydee & Eleni Foureira.

Më datë 19 Qershor 2020, Eleni Foureira publikon videoklipin "Temperatura".

Më datë 30 Tetor 2020, Eleni Foureira publikon videoklipin "Light It Up".

Më datë 4 Dhjetor 2020, Eleni Foureira publikon videoklipin "Δοκίμασε Με (Dokimase Me)".

Më datë 18 Maj 2021, Mad Clip & Eleni Foureira publikojnë videoklipin "Mporei".

Më datë 27 Korrik 2021, Eleni Foureira publikon videoklipin "Aeraki".

Më datë 23 Dhjetor 2021, Evangelia & Eleni Foureira publikojnë videoklipin "Fotiá".

Në vitin 2022, Eleni Foureira publikon albumin "Poli_Ploki".

Më datë 18 Maj 2021, Eleni Foureira & Mad Clip publikojnë videoklipin "Mporei (Μπορεί)".

Më datë 10 Qershor 2022, Eleni Foureira publikon videoklipin "Poli_Ploki".

Më datë 1 Shtator 2022, Eleni Foureira & Hawk publikojnë videoklipin "Aya".

Më datë 31 Tetor 2022, Eleni Foureira publikon videoklipin "El Telephone (Remix)", në bashkëpunim me Fy, Mente Fuerte, Trannos, Bobito & Ayman.

Më datë 21 Dhjetor 2022, Eleni Foureira publikon videoklipin "Siginitika, Siginithika".

Më datë 6 Qershor 2023, Eleni Foureira publikon videoklipin "Oh Mami", në bashkëpunim me Mc Daddy.

Më datë 6 Shtator 2023, Eleni Foureira & Display publikojnë videoklipin "Kolima".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Pjesëmarrja Në Festivale:


Komente 0