Dërgo Një Tekst
  Dërgo Një Poezi
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Eltina Minarolli

Vendlindja: Pogradec  
Jeton dhe vepron në  
Mosha: 33 Vjeç
Ditëlindja: 21 Dhjetor 1983
Shenja e Horoskopit: Shigjetari

Këndon kryesisht: Pop

Eltina Minarolli është një këngëtare dhe autore këngësh e njohur. Periudha e studimeve 4-vjecare në Liceun Artistik "Tefta Tashko" ne profilin klasik, ka qenë një ndër periudhat më të bukura sikurse janë përgjithësisht. Ishte periudha që e njohu për herë të parë me skenen dhe publikun.

Më pas pranohet në "Akademin e Arteve te Bukura' per Kanto, duke pas parasysh konkurrencën mjaft të madhe që ka ekzistuar aty.

Nje sere koncertesh klasike dhe jo vetem në Itali koncerti "Donne", greqi "Balkan concert", Zvicer “Muzikantët e rinj nëpër botë", Amerike në disa koncerte të ndryshme moderne pa lënë menjanë performancat e saj ketu në Shqipëri jane pjese e aktiviteteve shkollore qe e shoqeruan.

Eksperienca si back vokaliste ne zhanrin modern e ka mësuar shumë duke qenë se ka pasur fatin të bashkepunoj me profesionistë të vërtetë si Alban Skenderaj dhe ndër zërat më të mirë që ka Shqiperia sot si Vikena Kamenica, Alma Bektashi, Sidrit Bejleri, motrat Libohova, Aleksander Gjoka, Redon Makashi, dhe shumë e shumë këngëtarë të tjerë dhe në njëfare mënyre e ekspozoi ndaj mediave dhe kompozitorëve si një profesioniste të ciles mund t’i besonin projektet e tyre.
Kështu më pas erdhen ofertat për këngë të ndryshme, për pjesemarrje në aktivitete të tilla si "Kenget e Shekullit", emision "Vone ne TVA" ku ajo ishte kengetarja e emisionit, Musical, e këtu po permendim “Shekuj ne Broadway”, “Fantazma e Operes” bashkepunime këto midis këngëtarëve dhe balerineve më në zë të Shqipërisë dhe ata Amerikanë.

Më pas merr ftesë të performoje LIVE në “Select Unplugged” një emision ky i Top Channel. Pasohet me turin koncertor nëpër qytete të ndryshme të Shqiperisë me këngëtarë të njohur dhe jo, një koncert tek i cili behej thirrje “Kundër Korrupsionit”.


Ne Top Fest ka qenë prezantimi i saj i pare me nje kenge te veten. Sigurisht performanca e parë u ndoq nga dy perfaqesime të tjera të mëvonshme në po këtë festival.
Ketu eshte shkeputja qe ajo i beri muzikes klasike te cilen e ushtroi per 8 vjet shkolle dhe kalimi tek prifli tjeter, ai modern.

E nisi me ritmin hip-hop r&b me këngën e titulluar “Lloje puthjesh” e kompozuar nga Kastro Zizo e me pas tentoi të provoje rrymen elektronike me këngën “Statujë e trishtë”.
Kënga e radhës ishte pop-balade e cila pati shumë sukses dhe për një kohë të gjatë u transmetua në radio “Top Albania” dhe stacionin televiziv “My Music”.
Ajo ishte kenga e titulluar “Tek ti dua te jem” e kompozuar nga Gent Myftaraj.

Kenga "Tek ti dua te jem" u realizu dhe si klip. Tani eshte duke e transmetuar ne televizione te ndryshem te Shqiperise.

Ne 2011 ajo realizon albumin e saj te pare me titull "Tek ti dua te jem" dhe kjo video pasoi dhe videot e rradhes si: "Merrme prane vetes", "Vetem nje puthje", "Prane Njeri-Tjetrit", "Dashuri ne Arrati" etj.
Gjithashtu dhe nje sere cover-ash si "Stay", "Diamonds", "Russian Roulette", "One more night" etj.
Mbas 2 vitesh pushim ajo rikthehet ne Top Fest 9 dhe 10 ku dhe kualifikohet ne gjysemfinale me kengen "Ringtone".
Mbas Top Fest ajo merr pjese per here te pare tek Kenga Magjike, si trio ku dhe kualifikohet ne gjysemfinale me kengen "Mos Shko".


Perveç muzikës klasike ngjyra e zërit te saj përshtatet mjaft mirë dhe me muziken jazz, blues dhe soul.

Aktualisht po punon per realizim e albumit te 2-te dhe videoklipit te rradhes. Momentalisht eshte vocal-coach i skuadres se Sidrit Bejlerit ne "The Voice of Albania".
25/1/2014 fiton skuadra e Sidritit :).


Nderkohe qe drejton, prezanton dhe emisionin e saj te titulluar "Music & Music". Nje format ky produkt i Televizionit Shqiptar. Pervec se e prezanton ajo meret dhe me anen muzikore te ketij formati.

» Dërgo Korrigjime »


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.4 / Votuan:  9

  • Eltina Minarolli ka këto rrjete sociale:


Më shumë artikuj nga Eltina Minarolli »
teksteshqip.com © 2007 - 2017