Tema: Poezi Për Ëndrra dhe Shpresë

Për Ëndrra Dhe Shpresë

Gjuha jone ka qene me e mira
edhe pse u shkri e u nda si fjale nder rrokje
ishte rruge e gjate me plote gjemba por
e ruajtem ate enderr per shpresat qe kishum.

Vuatje e plumba na jepen me dore
e trimit me te forte emer i lan
se vatani kerkon trimat qe i krijoje
Vete nene ''SHQIPNI''

Plot histor kisha degju
besom nuk jam ngop ende
po due me perjetu
edhe tregimeve me i than genjeshtar nuk paske qene
Per mallkimet qe ja paskan bere shqipnise time te bukur

E per tnjejten kerkese
e kerkoj dhe sot
me u zgjue ata deshmor e me i pa
e me i tregu qe ky eshte vendi qe endrruat per ne sot

- poezi nga Emira Sokoli


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1