Tema: Poezi Për Atdheun

Tregoni Ju Lutem!

Me tregoni e ma hekni mallin
me tregoni e mos me leni ne heshtje
me tregoni o ju qe jetuat para meje
me tregoni se nje minute nuk ja sjell vdekjen.

S'ka gje dhe nese s'me tregoni
do ta ktheje kohen mbrapa dhe vete
do te i zgjoj ata qe jetuan para meje
te me tregojne ate qe ju s'me treguat.

Edhe nese vdes mos harroni
se keto gjera me imagjinat i kuptoha
dhe pse vone dhe une ju tregoha
pra po vdes per SHQIPERINE time.

Po vdes se enderr i pash
ata krejt qe jepen jete per kete vend
ata qe per nje minute nje tvertete me treguan
dhe aq qarte me kuptuan.

Me tregua se kete dite e kishin kerkuar
e kishin lyp besom
qe kjo kohe me ardh
nje njeri i vetem me fol per ta .

E di ishte enderr kjo qe ju tregoha
por besom qe ate me 10-ten pjese te zemres e shenoha
se me zgjat ma shum s'muj me ju shkru
se ata e di qe jam krenar per mue.

- poezi nga Emira Sokoli


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.7 / Votuan:  3