Eneda Tarifa
Eneda Tarifa
Eneda Tarifa
  • Vendlindja:
  • Tiranë
  • Jeton në
  • Shqipëri
  • Mosha:
  • 41 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 30 Mars 1982
  • Horoskopi:
  • ♈ Dashi
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop
Eneda Tarifa është këngëtare dhe autore këngësh e njohur. Eneda Tarifa, një nga këngëtaret më të spikatura të muzikës së lehtë shqiptare, që prej fillimit të viteve 2000 la gjurmë të pa kontestueshme fillimisht me hitin e saj të parë “Ika larg”. Ky sukses do të pasohej nga dhjetra këngë, koncerte e gara muzikore ku Tarifa ka shkëlqyer gjithmonë, shpesh duke u vlerësuar me çmime të rëndësishme në rajon. Muzika ka qënë gjithmonë pasioni i saj më i madh, por jo i vetëm. Tarifën e kemi parë si moderatore të programit të humorit “Portokalli” për gjashtë edicione rradhazi duke qenë kështu një nga figurat më të dashura të ekranit. Gjithmonë energjike, me sens humori dhe vullnet të hekurt, Eneda vjen edhe si trajnere në “The Voice Kids” e gatshme për të punuar e për t’u argëtuar me konkurrentët e vegjël.

Në Dhjetor 1997, Sajmir Çili & Enida Tarifa marrin pjesë në Festivali i 36-të në RTSH me këngën "Yjet E Shpreses".

Në Dhjetor 2000, Eneda Tarifa merr pjesë në Festivali i 39-të në RTSH me këngën "A Jeni Ju Si Une".

Në Nëntor 2001, Eneda Tarifa merr pjesë në Kënga Magjike 2001 me këngën "Ika Larg".

Në Dhjetor 2003, Eneda Tarifa merr pjesë në Festivali i 42-të në RTSH me këngën "Qendroj".

Në Qershor 2005, Eneda Tarifa merr pjesë në PoliFest 2005 me këngën "Syte Nga Ti".

Në Nëntor 2006, Eneda Tarifa merr pjesë në Kënga Magjike 2006 me këngën "Rreth Zjarit Tënd", ku pati mjaft sukses madje arriti edhe të rrëmbejë Cmimin "Cesk Zadeja".

Në Qershor 2007, Eneda Tarifa merr pjesë në Polifest 2007 me këngën "Mos Harro", ku pati mjaft sukses pasi qe kjo kenge u mirprit dhe u duartrokit mjaft nga publiku, madje u cilesua si nje nga kenget me te mira te ketij festivali nga shume kritikë muzikorë.

Në Dhjetor 2007, Eneda Tarifa merr pjesë në Festivali i 46-të në RTSH me këngën "E Para Leter".

Më datë 24 Gusht 2008, Eneda Tarifa publikon videoklipin "Nuk Mund Te Marresh", në bashkëpunim me Fabi, Produkt 28.

Në Nëntor 2008, Eneda Tarifa merr pjesë në Kënga Magjike 2008 me këngën "Zeri Im", ku rrembeu cmimin “Cmimi Fun Tune” dhe u vleresua me 577 pike nga vete artistet e ketij festivali.

Në Maj 2010, Eneda Tarifa merr pjesë në Top Fest 7 me këngën "Me Veten", ku fitoi çmimin e pare. Në një kohë të shkurtër kënga u kthye në një nga më të pëlqyerat e më të dashurat për publikun.

Më datë 23 Shkurt 2015, Jon Tarifa publikojnë videoklipin "Together", në bashkëpunim me Eneda Tarifa. Me këtë këngë, Jon Tarifa marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 14 në vitin 2015.

Në Dhjetor 2015, Eneda Tarifa merr pjesë në Festivali i 54-të në RTSH me këngën "Përrallë".

Më datë 13 Mars 2016, Eneda Tarifa publikon videoklipin "Fairytale". Muzika e këngës u punua nga Olsa Toqi, teksti u shkrua nga Olsa Toqi. Eneda fitoi vëmendje ndërkombëtare, duke përfaqësuar Shqipërinë në “Eurovision Song Contest”, me këngën “Fairytale”.

Më datë 5 Tetor 2018, Kastro Zizo, Eneda Tarifa & Robert Berisha publikojnë videoklipin "Çuna Dhe Goca". Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Më datë 26 Dhjetor 2018, Eneda Tarifa publikon videoklipin "Nuk Ja Vlen". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Filloreta Raçi (Fifi). Videoklipi u prodhua nga kompania ND Film Pro.

Në Maj 2019, Eneda Tarifa merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 2019 me këngën "Nuk Ja Vlen".

Në Shtator 2019, Eneda Tarifa merr pjesë në Kënga Magjike 2019 me këngën "Ma Zgjat Doren".

Më datë 4 Mars 2020, Eneda Tarifa publikon videoklipin "Një Zemër", në bashkëpunim me Turgut Ozal College. Produksioni audio u realizua nga Shpëtim Saraçi.

Në Maj 2020, Eneda Tarifa merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 20 me këngën "Një Zemër", në bashkëpunim me Turgut Ozal College.

Më datë 31 Dhjetor 2020, Eneda Tarifa publikon videoklipin "Dashuri Siberiane". Muzika e këngës u punua nga Edmond Rrapi. Videoklipi u prodhua nga Pro Video, ndërsa produksioni audio u realizua nga Shpëtim Saraçi.

Më datë 14 Shkurt 2021, Eneda Tarifa publikon videoklipin "Për Ty". Muzika e këngës u punua nga Edmond Rrapi. Videoklipi u prodhua nga Pro Video, ndërsa produksioni audio u realizua nga Shpëtim Saraçi.

Në Maj 2021, Eneda Tarifa merr pjesë në Kënga Magjike 2021 me këngën "Udhekryq", në bashkëpunim me Walter Ricci.

Më datë 28 Qershor 2022, Renis Gjoka publikon videoklipin "Cep Me Cep", në bashkëpunim me Eneda Tarifën. Për muzikën e këngës kanë punuar bashkarisht Renis Gjoka & Eneda Tarifa, ndërsa tekstin e shkroi Eneda Tarifa. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 24 Korrik 2022, Eneda Tarifa publikon videoklipin "Kjani Trima". Orkestrimi i këngës vjen i realizuar në bashkëpunim nga Gramoz Kozeli & Klajv Kajno. Videoklipi u prodhua nga kompania Pro Video.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: Annonim Annonim  Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Eneda Tarifa »

Komente 2