A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Enver Gjerqeku

Choose star rating

Rating:  4.5 / Votes cast:  4
(1928-2008)  
  • Origin:
  • Gjakovë 
BIOGRAFIA: Enver Gjerqeku is a popular writer. Enver Gjerqeku poet profesor e akademik, lindi më 25 gusht 1928 në Gjakovë në një familje qytetare. Në vendlindje kreu shkollën fillore (1942) dhe Shkollën Normale (1948), kurse Fakultetin Filozofik – grupin e gjuhës e të letërsisë shqipe në Universitetin e Beogradit (1955), ku edhe u magjistrua (1961). Pasi kreu Normalen, shërbeu një kohë mësues, e pastaj shkoi në studime. Gjatë studimeve ishte anëtar i redaksisë së revistës Zani i rinisë (1954-...

>> Full biography >>


Fans' Comments

No Comments 🔥🔥

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Adem Zaplluzha

Mehmet Bislimi

Avni Azizi

Kenan Berisha

Halil Xani

Gani Xhafolli

Sulejman Krasniqi

Fahredin Shehu

Vehbi Kikaj

Ali Huruglica


Tags: Enver Gjerqeku

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2018