A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Enver Gjerqeku

Tags: Enver Gjerqeku

(1928-2008)  

Enver Gjerqeku është një poet i njohur. Enver Gjerqeku poet profesor e akademik, lindi më 25 gusht 1928 në Gjakovë në një familje qytetare. Në vendlindje kreu shkollën fillore (1942) dhe Shkollën Normale (1948), kurse Fakultetin Filozofik – grupin e gjuhës e të letërsisë shqipe në Universitetin e Beogradit (1955), ku edhe u magjistrua (1961). Pasi kreu Normalen, shërbeu një kohë mësues, e pastaj shkoi në studime. Gjatë studimeve ishte anëtar i redaksisë së revistës Zani i rinisë (1954-...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Nuk ka akoma asnjë votë


Krijoni Një Kartolinë
teksteshqip.com © 2007 - 2018