Më mbaj mend (për 1 muaj)


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  2
(1921-1988)  
  • Vendlindja:
  • Vjenë 
BIOGRAFIA: Erich Fried është një shkrimtar i huaj. Erich Fried ishte një poet, shkrimtar dhe përkthyes i lindur në Austri. Ai u bë i njohur fillimisht për një publik më të gjerë si në Gjermani dhe Austri për poezinë e tij politike, dhe më vonë për poezitë e tij të dashurisë. Si shkrimtar ai kryesisht shkroi drama dhe romane të shkurtra. Ai gjithashtu përktheu veprat e shkrimtarëve të ndryshëm anglezë nga anglishtja në gjermanisht, kryesisht veprat e William Shakespeare. Ai lindi në Vjenë të Au...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Autorë Të Ngjashëm:

Mark Strand

Roger Casanatan

Jean Rousselot

Tasos Livadhitis

Georges Brassens

Luis Garcia Montero

Tomas Tranströmer

Dylan Thomas

José Emilio Pacheco

Ronny Someck

Tags: Erich Fried


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet