Më mbaj mend (për 1 muaj)

Erich Fried
(1921-1988)
  • Vendlindja:
  • Vjenë 
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  2

Erich Fried është shkrimtar i huaj. Erich Fried ishte një poet, shkrimtar dhe përkthyes i lindur në Austri. Ai u bë i njohur fillimisht për një publik më të gjerë si në Gjermani dhe Austri për poezinë e tij politike, dhe më vonë për poezitë e tij të dashurisë. Si shkrimtar ai kryesisht shkroi drama dhe romane të shkurtra. Ai gjithashtu përktheu veprat e shkrimtarëve të ndryshëm anglezë nga anglishtja në gjermanisht, kryesisht veprat e William Shakespeare.

Ai lindi në Vjenë të Austrisë, por iku në Angli pas aneksimit të Austrisë nga Gjermania naziste në 1938. Ai u vendos në Londër dhe miratoi kombësinë britanike në 1949. Vizita e tij e parë zyrtare në Vjenë ishte në vitin 1962. I lindur prindërve hebrenj Nelly dhe Hugo Fried në Vjenë, ai ishte një aktor i fëmijës dhe që nga mosha e hershme shkroi ese dhe poezi me forcë politike. Ai iku në Londër pasi babai i tij u vra nga Gestapo pas Anschluss me Gjermaninë naziste. Gjatë luftës, ai bëri punë rastësore si një bibliotekare dhe një dorë e fabrikës. Ai rregullonte gjithashtu që nëna e tij të largohej nga Austria naziste e pushtuar, si dhe të ndihmonte shumë hebrenj të tjerë të vinin në Mbretërinë e Bashkuar. Ai u bashkua me Young Austria, një lëvizje rinore emigruese e krahut të majtë, por u largua në vitin 1943 në shenjë proteste për tendencat e saj staliniste në rritje. Në vitin 1944 ai u martua me Maria Marburg, pak para lindjes së djalit të tij Hans. Në të njëjtin vit u botua vëllimi i parë i poezisë. Ai u nda nga Maria në vitin 1946 dhe ata divorcuan në vitin 1952. Në të njëjtin vit ai u martua me Nan Spence Eichner, me të cilin kishte dy fëmijë; David (1958) dhe Katherine (1961). Erich dhe Nan u divorcuan në vitin 1965. Në vitin 1965 u martua për herë të tretë, dasmë Catherine Boswell me të cilët kishte tre fëmijë; Petra (1965), Klaus dhe Thomas (1969).

Nga viti 1952 deri më 1968 punoi si komentator politik për Shërbimin Gjerman të BBC-së. Ai përktheu veprat e Shakespeare, T. S. Eliot dhe Dylan Thomas. Në vitin 1962 ai u kthye në Vjenë për herë të parë.

Ai botoi disa vëllime me poezi. Puna e tij ndonjëherë ishte e diskutueshme, duke përfshirë sulmet ndaj lëvizjes sioniste dhe mbështetjen për shkaqet e krahut të majtë. Puna e tij u botua kryesisht në Perëndim, por në vitin 1969, një përzgjedhje e poezisë së tij u botua në Poeziealbum të poezisë së GDR-së dhe përkthimet e tij Dylan Thomas u botuan në të njëjtën seri në vitin 1974. Kompozitori Hans Werner Henze caktoi dy nga Fried poezi për ciklin e tij të këngëve Voices (1973).

Në vitin 1982 ai rifitoi nacionalitetin e tij austriak, megjithëse ai mbajti gjithashtu kombësinë britanike që kishte miratuar në vitin 1949. Ai vdiq në vitin 1988 në Baden-Baden të Gjermanisë Perëndimore dhe u varros në varrezat e gjelbra Kensal në Londër.

Çmimi letrar austriak është emëruar si ai: Çmimi Erich Fried.

» Dërgo Korrigjime »

» Poezitë »

Komente

Asnjë KomentKomente mbi këtë artist