Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!

Ernest Koliqi

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  2 / Votuan:  10
(1903-1975)  
  • Vendlindja:
  • Shkodër 
BIOGRAFIA: Ernest Koliqi është një shkrimtar i njohur. Lindi në Shkodër, i biri i Shan Koliqit dhe i Ages së Cuk Simonit, nga lisi i tamblit ishte nip Parrucejsh, familje reshpere shkodrane fort e kamur. Ndërsa lisi i gjakut i tij kishte origjinën prej Lotajve të Shalës së Dukagjinit, e rënë në krahinën e Anamalit rreth vitit 1700 së pari, e pastaj në Shirokë. Prej një të pari i mbeti nofka Kolaj, të cilës iu vendos prapshtesa -iqi prej tregtisë të vazhdueshme me Malin e Zi. Ishte i dyti ndër fëmijët...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »Artistë Të Ngjashëm:

Vasil Tabaku

Jorgo Telo

Hiqmet Meçaj

Tasim Gjokutaj

Xhevahir Cirongu

Koçi Petriti

Qerim Haxhiu

Isuf Luzaj

Frederik Rreshpja

Agim Shehu


Tags: Ernest Koliqi

Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet