Etnon
Etnon
Etnon
  • Vendlindja:
  • Kosovë
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: hip-hop
Etnon është grup artistësh shumë i njohur. Aktivë Prej vitit 1997 dhe anetaret e grupit jane Genc Prelvukaj dhe Milot Hasangjekaj me pseudonimet: Gentz dhe Mc`M. ETNON, te njohur edhe si ETNO ENGJUJT spikasin per aftesite e pershtatjes se muzikën etnike me ate te kohëve moderne. Ata kane arritur të jenë ndër grupet më të njohura të viteve të pas luftës dhe vazhdojne te jene bashke. Genci punon shume ne studio dhe pergjithesisht eshte ai qe merret me produksionin e kengeve si dhe me krijimin e teksteve per grupin. Kenga e tyre me e njohur eshte "Proud To Be Albanian" e albumit Vitamin E. Kjo kenge ka lene gjurme shume vjecare ne muziken shqipetare. ETNON kane bere shume hite dhe kane arritur shume suksese gjate ketyre viteve ne skene. Genc Prelvukaj dhe Milot Hasangjekaj radhiten nder emrat me te suksesshem te muzikes moderne Shqiptare, jo vetem ne Shqiperi e Kosove por ne te gjitha trevat ku flitet shqip. Etnon eshte grup i njohur edhe per bashkepunimet me kengtare te njohur shqiptare si: Mad Lion, Don Arbas, Lyrical Son, Tingulli 3nt, Arta Bajrami e shume e shume kengetare te rrymave te ndryshme. Shume nga keta emra qe Genci i ka ndihmuar dhe i ka nxjerre ne treg qe sot jane kengtare shume te njohur Shqipetar duke pasur parasysh qe ETNON kane nje nga studiot e produksionit me te njohura nga Shqipetaret, tashme e quajtur Black Fish Entertainment, ata kane nxjerre ne treg super hite jo vetem per vete por edhe per artiste te tjere te njohur dhe te rinj. Perveç albumeve, ata kane marre pjese ne shume festivale dhe fituar çmime.

Në Dhjetor 2000, Etno Engjujt & Arta Bajrami marrin pjesë në Festivali i 39-të në RTSH me këngën "Zogu I Erresires".

Në Dhjetor 2001, Etno Engjujt & Don Arbas marrin pjesë në Festivali i 40-të në RTSH me këngën "E Shtune (Remix)".

Në Shtator 2002, Arta Bajrami marrin pjesë në Mikrofoni I Artë 2002 me këngën "Vera (Fiesta)", në bashkëpunim me Etno Engjujt.

Në vitin 1999, Etno Engjujt publikojnë albumin "Dua Të Jetoj Më Mirë".

Në vitin 2001, Etno Engjujt publikojnë albumin "The Dynasty".

Në Shtator 2003, Etno Engjujt marrin pjesë në Mikrofoni I Artë 2003 me këngën "Te Lutem Behu Kurv".

Në Qershor 2003, Etno Engjujt & Don Arbas marrin pjesë në VFM 2003 me këngën "E Shtune (Remix)".

Në Qershor 2003, Arta Bajrami merr pjesë në PoliFest 2003 me këngën "Vera (Fiesta)", në bashkëpunim me Etno Engjujt.

Në Nëntor 2003, Etno Engjujt marrin pjesë në Kënga Magjike 2003 me këngën "Natë (Shake Shake)", në bashkëpunim me Lyrical Son.

Në vitin 2003, Etno Engjujt publikojnë albumin "Etno Engjujt".

Në Qershor 2006, Etno Engjujt marrin pjesë në VFM 2006 me këngën "Albanian".

Në Dhjetor 2005, Etno Engjujt marrin pjesë në Zhurma Show 2005 me këngën "Albanian".

Në Qershor 2006, Etno Engjujt marrin pjesë në Polifest 2006 me këngën "Me Qika Me Nejt".

Në vitin 2005, Etno Engjujt publikojnë albumin "Vitamin E".

Në Maj 2008, Etno Engjujt marrin pjesë në VFM 2008 me këngën "All Night", në bashkëpunim me Lyrical Son, KAOS & Besnik Qaka.

Në Dhjetor 2008, Etno Engjujt marrin pjesë në Zhurma Show 2008 me këngën "Le Per Mu Mama".

Në vitin 2007, Etno Engjujt publikojnë albumin "10-She".

Në Dhjetor 2009, Pro Band & Etno Engjujt marrin pjesë në Zhurma Show 2009 me këngën "Moj Kosov O Vllavi Jem".

Më datë 16 Korrik 2009, Etnon publikojnë videoklipin "Shqiptart E Bojn Mas Miri".

Në vitin 2009, Etnon publikojnë albumin "Ethnomenon".

Më datë 27 Korrik 2010, Dafina Rexhepi publikojnë videoklipin "Ti Mi Then Kufinjte", në bashkëpunim me Etno Engjujt (etnon). Videoklipi u prodhua nga Entermedia.

Më datë 27 Nëntor 2011, Eliza Hoxha publikojnë videoklipin "Un Jam Si Ti", në bashkëpunim me Etnon.

Më datë 17 Qershor 2012, Etnon publikojnë videoklipin "On Fire", në bashkëpunim me Stine, Dj Blunt & Real 1. Me këtë këngë, Etnon u paraqit në këto festivale: SVFM 2013 (2013), Netët E Klipit Shqiptar 12 (2013).

Më datë 25 Qershor 2012, Etnon publikojnë videoklipin "Disponim N'shishe", në bashkëpunim me KAOS. Me këtë këngë, Etnon marrin pjesë në Zhurma Show 2012 në vitin 2012.

Më datë 4 Korrik 2012, Etnon publikojnë videoklipin "It Don't Stop", në bashkëpunim me Noizy.

Më datë 26 Gusht 2012, Etnon publikojnë videoklipin "Chronicle", në bashkëpunim me Presioni & Dj Blunt.

Më datë 26 Nëntor 2012, Etnon publikojnë videoklipin "Pergjithmone".

Në vitin 2012, Etnon publikojnë albumin "7th Chapter".

Më datë 6 Korrik 2013, Blasta publikojnë videoklipin "Callin", në bashkëpunim me Etnon.

Më datë 6 Korrik 2013, Etnon publikojnë videoklipin "Move Ur Bady", në bashkëpunim me Lea Metolli & Mc Kresha.

Më datë 20 Korrik 2013, Lea Metolli publikojnë videoklipin "Ne Vena", në bashkëpunim me Etnon.

Më datë 20 Korrik 2013, Etnon publikojnë videoklipin "Pikë Në Jetë", në bashkëpunim me Kaltrina Selimi.

Më datë 30 Janar 2014, Etnon publikojnë videoklipin "Pretty Woman", në bashkëpunim me Ylli Limani & Dj Dagz.

Më datë 13 Gusht 2014, Etnon publikojnë videoklipin "Mengjesi Im", në bashkëpunim me Sheila Haxhiraj.

Më datë 7 Tetor 2014, Etnon publikojnë videoklipin "Shqip Dance", në bashkëpunim me Lyrical Son.

Më datë 17 Janar 2015, Etnon publikojnë videoklipin "Pa Ndjenja", në bashkëpunim me Teuta Selimi. Me këtë këngë, Etnon marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 14 në vitin 2015.

Më datë 25 Prill 2015, Etnon publikojnë videoklipin "Bone Sikur N'dasem", në bashkëpunim me Adelina Tahiri.

Më datë 24 Qershor 2015, Etnon publikojnë videoklipin "Falma Nje Jete", në bashkëpunim me Sinan Vllasaliu & Astrit Stafa. Muzika e këngës u punua nga Genc Prelvukaj (Gentz), teksti u shkrua nga Genc Prelvukaj (Gentz), ndërsa për orkestrimin u kujdes Genc Prelvukaj (Gentz). Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment.

Më datë 15 Tetor 2015, Etnon publikojnë videoklipin "Million".

Më datë 5 Mars 2016, Etnon publikojnë videoklipin "Shake It", në bashkëpunim me Genta Ismajli. Videoklipi u prodhua nga Max Production. Me këtë këngë, Etnon u paraqit në këto festivale: Zhurma Show 2016 (2016), Netët E Klipit Shqiptar 15 (2016).

Më datë 4 Qershor 2016, Etnon publikojnë videoklipin "Turn Me On", në bashkëpunim me Dj Dagz. Teksti u shkrua nga Genc Prelvukaj (Gentz). Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 18 Korrik 2016, Etnon publikojnë videoklipin "Ça Bon Per Mu", në bashkëpunim me Fajt & Dj Dagz.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: argjend argjend  



Pjesëmarrja Në Festivale:



Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Etnon »

Komente 6