TEKSTESHQIP

Etno Engjujt
Baki I Te 5-Tit Kat
Lyrics

I qime nane si gjithmone baki nga katuni
Mas luftes erdh ne sheher edhe ni banes e nxuni
Dhomat i pastroi edhe shiltet i shtroi
Nji kalendar te adelines ne murin e vet e vnoi
E ka rregullu per qefi dhe e ka shti ne ram
Baki e thirrin krejt a e ka emnin bajram
Shpejt e rregulloj banesen dhe u bo ma rahat
Baki kojshi i ri baki i te te pestit kat
Hala pa knu gjelat chohet e bon fiskullture
Baki osht djale i mire por shume pak ka kulture
Psh naten vone kur krejt banoret jane gjume
Baki e leshon muziken me zo deri ne maksimum
E ne mengjez kur chohet prap ste len me pushu
Ne ballkonin e vet ja nise e chan dru
Dhe pastaj i shkun tepihat ne shkalla para deres
E na vujme prej pluhnit timit edhe eres

Ref:

Bakin e t`pestit kat e kom jaran edhe kojshi
Po culture ka shume pak shpesh heki prej tij
Nje shqiptar shume I eger me rrejt e ka zanat
Po prap e kom jaran Bakin e t`pestit kat

Baki jeton vet ne qytet e nuk punon kerkun
Baba i vet e man qe jeton hala ne katun
Ndersa ky ton diten nguc femna plaka gra
Nuk del ne ballkon kurr se tutet qe ka me ra
Nuk pagune uje rryme telefonin ja kane nale
Banesen tek tash e ka ble se nuk dojke me dale
Ne diskoteka ton naten ku rrine qytetaret
Kishe osht urbanizu ka nis mi shajt katunart
Por nji problem i vogel me ju ndodh kojshive
Baki kcen i pari sjau vnon menjen te zive
Kur e nalke keku rrymen i pari thirrke ntelefon
Jau shajke krejt baki me sha e ka zakon
E ka pse nji femen qe e kputke tu e rreh
Bakin fshtire e ki me ftof se shume lehte e ki me nxe
Me to mos bo problem se je shume ma rahat
Se nuk munesh mu shty me bakin e tpestit kat

Tash han veq ramstek dhe nuk han mo burek
Baki osht bo shmek tash ka bo kerr edhe lek
Kah i boni ato pare nuk e din njeri i gjalle
Garant i ka mshu dikun se jo me njerse ne balle
Po qaj i vjetri ka mete hitch nuk ka ndryshu
Jon edhe shume sene qe per bakin nuk i kom kallxu
Shume sene te kqija dhe per faqe te zeze
Pershembull baki i man drut e dimrit ne banese
Ne mesdite nga dritarja baki nis e gjune me vo
Dhe gjithmone ta bon rrafsh dhe kurre ste thot jo
Dhe kur s`ka chka bon kur nuk ka naj pune tjeter
Ton diten ne lift te baneses tone te vjeter
Nja dy here pat mete beso ne rraje na pat teshe
Tu berrtite per ndihme banesen e pat chu peshe
Po at qen e kom jaran kshtu une jom shume rahat
Se prap e choj mire me bakin e te pestit kat

DËRGOI: