Nuk ka akoma asnjë votë

  • Vendlindja:
  •  
BIOGRAFIA: Europe është një grup këngëtarësh i huaj shumë i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo pop-rock. Europe is a Swedish album-oriented hard rock band formed in Upplands Väsby, Stockholm in 1979 under the name Force by vocalist Joey Tempest, guitarist John Norum, bassist Peter Olsson and drummer Tony Reno. Since its formation, Europe has released nine studio albums, three live albums, three compilations and nineteen videos. Europe rose to international fame in the 1980s with its third album The Final Countdown (1986), which became a substanti...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtarePërkthime:


Hitet e fundit:


Këngë Të Tjera:

» Dërgo Një Këngë »Artistë Të Ngjashëm:

Doors

Beatles

Queen

Calling

Lunapop

Nickelback

O-Town

Il Divo

Black Eyed Peas

Hepsi


Tags: Europe

Krijo Një Kartolinë