Ezra Pound
Ezra Pound

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1885-1972)

  • Ndërroi jetë më:
  • 1-11-1972
  • Emri i vërtetë:
  • Ezra Weston Loomis Pound
  • Vendlindja:
  • Hailey



Biografia

BIOGRAFIA: Ezra Pound është një poet dhe autor/publicist i huaj. Ezra Weston Loomis Pound ishte një shkrimtar amerikan, poet dhe kritik, dhe një nga poetët më të mëdhenj modernistë në gjysmën e parë të shekullit 20-të. Ai është i njohur mirë si një nga themeluesit e imagism poetik lëvizjes, përmbledhjen e poezisë poezi të Cantos, si dhe si një redaktor i ka mundësuar karierëne e kolegëve të tij, si T. S. Eliot, James Joyce, Robert Frost dhe Ernest Hemingway. Kishte mbështetur hapur Fashizmin dhe aktivitetet pr...

>> Lexo gjithë biografinë >>




Lidhje




Komente 1