Më mbaj mend (për 1 muaj)

Faik Konica

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.7 / Votuan:  193
(1875-1942)  
  • Vendlindja:
  • Konicë 
BIOGRAFIA: Faik Konica është një poet dhe shkrimtar shumë i njohur. Faik Konica mori mësimet e para në Konicë dhe i vijoi për pakë kohë te Jezuitët në veri, në Shkodër. Më pas u shkollua në shkollat franceze në Lindje, në Stamboll. Në Dizhon dhe në Paris, ndoqi studimet për filozofi. Ai fitoi disa konkurse, duke u nderuar me çmime për aftësitë e tij intelektuale jo të zakonshme. U diplomua për letërsi në Universitetin e Harvardit të SHBA. Ai mësoi gjithnjë dhe thoshte vetë se ishte një student i perjetshëm. Konic...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

8 🔥    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo një thënie »

» Dërgo një poezi »

Kartolina (34)

2
1
1
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0

Krijo Një Kartolinë

Të Gjitha

STORY

Autorë Të Ngjashëm:

Pashko Vasa

Sami Frashëri

Mitrush Kuteli

Fatos Arapi

Lasgush Poradeci

Bardhyl Londo

Odhise K. Grillo

Ndre Mjeda

Pjetër Bogdani

Petro Marko

Tags: Faik Konica


Komente mbi këtë artist


Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet