Më mbaj mend (për 1 muaj)


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.3 / Votuan:  734
(1882-1965)  
  • Vendlindja:
  • Qytezë 
BIOGRAFIA: Fan Noli është një poet dhe shkrimtar shumë i njohur. Lindi në Ibrik-Tepe te Adrianopojes,ne nje koloni shqiptare neTurqi. Si disa fshatra të tjera të asaj krahine të banuar me shqiptarë, Qyteza kishte ruajtur me kohë gjuhën, doket dhe kostumet e të parëve. Noli e mbante fisin e vet me prejardhje nga Qyteza e Kolonjës. I ati, Stiliani, ndonëse trashëgoi një pronë tokë, nuk u mor me bujqësi, po shërbeu si psalt në kishën e fshatit. E ëma, Maria, ishte shtëpiake. Familja u shtua shumë dhe erdhi një ko...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

57 🔥    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo një thënie »

» Dërgo një poezi »

Kartolina (30)

0
0
1
7
6
3
4
8
10
5
4
7
6
5
0
0
1
0
0
0

Krijo Një Kartolinë

Të Gjitha

STORY

Autorë Të Ngjashëm:

Sami Frashëri

Asdreni

Xhevahir Spahiu

Fatos Arapi

Mitrush Kuteli

Lasgush Poradeci

Odhise K. Grillo

Ndre Mjeda

Pjetër Bogdani

Petro Marko

Tags: Fan Noli, Fan S. Noli, Ibrik Tepe, Fan Stilian Noli


Komente mbi këtë artist


Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet