Fan Noli
Fan Noli

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1882-1965)

  • Ndërroi jetë më:
  • 13-03-1965
  • Vendlindja:
  • IbriktepeBiografia

BIOGRAFIA: Fan Noli është një poet dhe autor/publicist shumë i njohur. Lindi në Ibrik-Tepe të Adrianopojës,në një koloni shqiptare në Turqi. Si disa fshatra të tjera të asaj krahine të banuar me shqiptarë, Qyteza kishte ruajtur me kohë gjuhën, doket dhe kostumet e të parëve. Noli e mbante fisin e vet me prejardhje nga Qyteza e Kolonjës. I ati, Stiliani, ndonëse trashëgoi një pronë tokë, nuk u mor me bujqësi, po shërbeu si psalt në kishën e fshatit. E ëma, Maria, ishte shtëpiake. Familja u shtua shumë dhe erdhi një k...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 62