Më mbaj mend (për 1 muaj)

Fatime Sokoli

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  150
(1948-1987)  
  • Vendlindja:
  • Dragobi 
BIOGRAFIA: Fatime Sokoli është një këngëtare e njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo popullore rapsodike dhe popullore e Shqiperisë së veriut. Këngëtarja e mirënjohur në Shqipëri, veçmas në Kosovë, Fatime Sokoli, lindi në fshatin Dragobi të Tropojës, më 18 qershor të vitit 1948. Ajo lindi në Termopilen e Bajram Currit, atje ku heroizmi shqiptar kishte shënuar faqe të ndritshme të qëndresës shekullore kundër pushtuesve. Pushka dhe kënga ishin fort të lidhura njëra me tjetrën dhe nuk bënin dot njëra pa tjetrën. Pushka printe, hapte shtigje, kënga përcillte trimërinë nga brezi në brez, fry...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

1 🔥    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Një Këngë »

Artistë Të Ngjashëm:

Elinara Shehu

Habibe Ostreni (Bibe)

Juli Ndoci

Enkelejda Qesku

Morena Reka

Kieda Budini

Jola Puci

Ertila Koka

Hirushe Xhemali

Blerina Matraku

Tags: Fatime Sokoli


Komente mbi këtë artist


Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet