A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Dashurinë e Humbur

Nji Amanet

Po knaqem duke te shiqu ty,o i bukuri im shtegtar
sa i kendeshum me je qe me rrin perball
Ti trumcak i vockel.a dot vishe apet
kam ca fjal mej then kam nji amanet
Nese te mbrrin koha beje ket per mu
fluturo kodra e fusha e atje me shku
xheje nji dritare qe vetem mbyll qendron
qoja keto fjal,une q epo ti thom
Kam nji lajm i thua,ti qe larg shum shkove
a mendon per mua qe aqe shum melendove
kam edhe ca varxhe,qoja me perkushtim
thuj,ket fjalen time,qe me rrin ne mallnexhim
hape ket leter i thua per ty ekam dergu
lexoj fjalet e tua qe dikur mi the mu
mos e fajso tjetrin,por lexoj premtimet e tua
mos u meshif askun,,por mendo si me ke trathtua
Po e pres nji dit,,e qe ajo dot vije
si dot me dalesh perpara.per ket a e dije
ku e kije fjalen,ku te qoj trathetija
sod meshiheshe nga te xhithe,,por te shef perendija
kam dexhue fjal,,ke ba shum msheftesi
i din vetem zoti dhe ajo perendi
imore te xhitha qe te duheshin vall
me bere te humbur me le te vuaj ne mall
Lexoje keto varxhe,,por mos thuaj se i dija
ishe e pa bes,,s'ishte ne fjal dashnija
nuk jetohet jeta askun me premtime
jo me rena e truqe por jo as me t trillime..
Qoje harabel letren me ngutim
se po vjen acari qe mbulon shpirtin tim
ta la amanet nese s'te shof dot
mos e le per neser po nisu qe sod...
Lamtumir genjeshter e mjer ti trathetija
ne qaf i paq ket vite e vuajtjet e mija
me trathtove zemren me shkatrrove jeten
zoti e din te xhithen,,te xhithe te verteten..

- poezi nga Fatmir Çitaku


Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019