Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Për Ëndrra dhe Shpresë

Kushé E Kushé!?

Fjal e shpres neper iluxione
koh e ikur ne maska te mbeshtjellura perplot.
hordhi e shitur e dores se dyt,pertej mureve
qe ngriten e mbesin ede ketu sod.
Lajkatar e buke merembytes,thirren e jepnin mendime te kota
sorolldisur neper varxhe
,qe asnjiher si njef Bota
para bines te pa par,shpetimtar thon t'Liris
pas shpine trathetar,,mjerim i shqiptaris
Agallar e prisa te vendit,nen tubimet madheshtore
ca premtime e ca lavdata,,
te ngujuara neper konventa kohore
si kulqedra te betuar, per memedhe e per liti
Kalojn vite e vijn shterngata,
lan ket
Popull me duar ne xhi
Kushe e pruri ''Lirin,,kushe e solli ''Pavaresin,,
dalin hapur shiten krenar
kyshe e humbi te verteten kushe e vret shqiptarin
sod po duket vllezer shqipetarkush e solli roberin.
Kushe e ''ndali,, xhenocidin,,kushe e solli ket koh te mjer
Ju andej kok e shfrenuar,te humbur qe pertej
ca te humbur,,ca tregtar,,ca hajdut e ca gomar
njerez te shitur e te humbur,,te pa dukeshém ju trethetar.
Humner e kohve te liga,Lirin Rinis qe ja keni maré

- poezi nga Fatmir Çitaku


Nuk ka akoma asnjë votë


Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet