A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Ju Rini

Perse! ikeni andej kendej o rini
sikur se shifni dot realitetin
vall e si do ta ruani te verteten
Kaloni neper epshet te kota pa e xhetur veten


Perse andej kah ajo rruge shkoni rini
Sikur se shifni sikur se shifni rinin e katandisur
kaloni pas epsheve te kota andej fatit te zi
vall si dot e ruani te verteten

Andej me kohen si dot i mesoni
modelet e historive te lashta tani te ardhura ketu
labaratore me mija eksperimente bahen
vetem e vetem ty,,Rini per te infektu

Andej nga e vertet si thuhet
ju mbajn larg t vertetes s dot ket asxhe pet ju
te ngopur kur vetem te uritur dot mbeteni
asht dot duan vetem me ju shkatrru

Rini mos u jep e dashur rini
largohuni nga kultura qe se mban askush
o ti e dashura e ime rini s erdhen me ju ndihmu
Por duan te ju shkatrrojn e me ju xhynzu
Kaloni neper epshet te kota pa e xhetur veten

O rinija Ime thirr mendjes e kthjellu
mos e humb te miren per nji knaqesi
Sod po ike dot knaqeshe per pak minuta
por neser s'dot ket asxhe per ty...

Thesar s'jan xhilperat e droguara
Ky vend me vite ju ka mbrojt dot
Mos rrshqit ne humner o rini e bukur qe ishe
Jeto me nder, ngrije zerin sod...

- poezi nga Fatmir Çitaku


Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019