A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Zxhohuni O Ju Te Mjer

Zxhohuni o ju te mjer
Ju qapkanj e dilinxhi, dor e zez e famullit te keq
ju andej e kendej qe silleni, qe vrat te rinj gra e pleq
ju laraska e papagaj, dor e shtres e kohes sé ndyr
ju argat trathetar te mjer, qe se lat dere pa hyr
Mulingona apo hardhuca, ju xhakpirs e ju trathatar
an e mban mjerimin sollet, s'lat xhe dot pa mar
zxhohuni nga xhumi o t'mjer, doz e ren ju ka zan
qfar ju xhet e si u shitet, t, mjer qe u kan Bab e Néné
Zxhohuni o ju te mjer, ju qapkaj t' pa bes
shifne Vendin e shifni Popullin, si e mbuluat ne te zez
katandisur te burgosur, te perndjekur e te varrosur
se ju lat askun nji der, ju hordhi o ju te mjer
Zxhohuni shifne festen e Kombit, xhifni t'xhith keta Lapidar
Shifne Popullin te mjeruar, Shifni tokat qe jan tuj marr
Ju t'mallkuar su ngopet dot, Ju se njifni jo Lirin
Zxhohuni ju o te mjer, , shifne ku po e leni Rinin

- poezi nga Fatmir Çitaku


Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019