A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Po Vjen Edhe Ti !.?

Po vjen edhe ti!.?
Në Kerkim për mote
Andej diku ne dollapet e atyre
Shterngat e murlan në ato etapa vjetore
Busoll e qoroditur nën trumpeten e sajuar
Nen lemerin e hekurt.në hallka zinxhirore
Në vuajtje per mote
T.plagosurt.vrar andej kendej te shperndar
Mjerim i kultivuar nga dora barbare
Nen thunderren e xharprinjve barbarë
Konventa hartime nen shtypje t.mbetur
Te perndjekur te robruar .nga ajo pjell me trathetar
Të vuajtur per mote
Të prer në bes duke pritur nji t'vertet
Vite e muaj kalojn ende n.brenga
Epok e re nen diktimin e lansuesit sillet verdall
Edhe sod mbetet ky vend i vrar jasht e mrena
Sod ne prag te dhjet vjetorit t shtetit
Ne kerkim per Mote
Ne skaje te botes e pa parë
vrasje hajni i mbushur ky Vend nen mjerim
Pererrethe me trathetar
Po vjen edhe ti ti o dhjet vjetorë
Na xhen te shtypur te mbetur pa asxhe ne dore,,,
Në Kerkim për mote
Andej diku ne dollapet e atyre
Shterngat e murlan në ato etapa vjetore
Busoll e qoroditur nën trumpeten e sajuar
Nen lemerin e hekurt.në hallka zinxhirore
Në vuajtje per mote
T.plagosurt.vrar andej kendej te shperndar
Mjerim i kultivuar nga dora barbare
Nen thunderren e xharprinjve barbarë
Konventa hartime nen shtypje t.mbetur
Te perndjekur te robruar .nga ajo pjell me trathetar
Të vuajtur per mote
Të prer në bes duke pritur nji t'vertet
Vite e muaj kalojn ende n.brenga
Epok e re nen diktimin e lansuesit sillet verdall
Edhe sod mbetet ky vend i vrar jasht e mrena
Sod ne prag te dhjet vjetorit t shtetit
Ne kerkim per Mote
Ne skaje te botes e pa parë
vrasje hajni i mbushur ky Vend nen mjerim
Pererrethe me trathetar
Po vjen edhe ti ti o dhjet vjetorë
Na xhen te shtypur te mbetur pa asxhe ne dore,,,

- poezi nga Fatmir Çitaku


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019