Më mbaj mend (për 1 muaj)

Federico García Lorca

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.4 / Votuan:  21
(1898-1936)  
  • Vendlindja:
  • Fuente Vaquero 
BIOGRAFIA: Federico García Lorca është një shkrimtar i huaj. Federico del Sagrado Corazón de Jesús García Lorca (ne shqip: Fredriko Garsia Lorka) u lind në Fuente Vaqueros një Fshat në Granda një qytet në Spanjë dhe vdiq në vitin 1936 në Granda. Ai ishte poet, shkrimtar, dramaturg, drejtor teatri. Fredriko Garsia Lorka është i njohur ndërkombëtarisht për pjesëmarrjen e tij në luftën civile spanjolle ku udhëhoqi forcat anti-fashiste për të penguar forcat fashiste të udhëhequra nga Gjenerali Francisco Franco...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

1 🔥    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Autorë Të Ngjashëm:

Luis Garcia Montero

Juan Ramón Jiménez

Mark Strand

T. S. Eliot

Gérard de Nerval

Rudyard Kipling

Oktavio Paz

Alain Borne

Sharl Bodeler

Pablo Neruda

Tags: Federico García Lorca, Fredriko Garsia Lorka


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet