Federico Garcia Lorca
Federico Garcia Lorca

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


    (1898-1936)
  • Vendlindja:
  • Fuente Vaquero Spanjë

Biografia

BIOGRAFIA: Federico Garcia Lorca është një poet dhe autor/publicist i huaj. Federico del Sagrado Corazón de Jesús García Lorca (ne shqip: Fredriko Garsia Lorka) u lind në Fuente Vaqueros një Fshat në Granda një qytet në Spanjë dhe vdiq në vitin 1936 në Granda. Ai ishte poet, shkrimtar, dramaturg, drejtor teatri. Fredriko Garsia Lorka është i njohur ndërkombëtarisht për pjesëmarrjen e tij në luftën civile spanjolle ku udhëhoqi forcat anti-fashiste për të penguar forcat fashiste të udhëhequra nga Gjenerali Francisco Franco...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 2