Më mbaj mend (për 1 muaj)

Feim Ibrahimi

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.4 / Votuan:  17
(1935-1997)  
  • Vendlindja:
  • Gjirokastër 
BIOGRAFIA: Feim Ibrahimi është një autor këngësh i njohur. Feim Ibrahimi është nga kompozitorët më të njohur të Shqipërisë. Praktikisht autodidakt në fillimet e veta, ai qe i pari kompozitor shqiptar me peshë që studioi në mënyrë ekskluzive brenda vendit, duke u regjistruar më 1962 në Konservatorin e sapokrijuar të Tiranës, ku studioi nën drejtimin e Tish Daisë deri më 1966. Pas kësaj ai dha mësim në degën e kompozicionit, kontrapukt dhe harmoni, në Konservator (1966–73), e më pas mbajti postin e nëndrej...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

Autorë Të Ngjashëm:

Edmond Veizaj

De Vox

Zef Coba

Alqi Kareco

Enver Shëngjergji

Gazmend Mullahi

Shpëtim Kushta

Aurid Gjini

Abdulla Grimci

Mark Kaftalli

Tags: Feim Ibrahimi, Fehim Ibrahimi


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet