Feim Ibrahimi
Feim Ibrahimi

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


    (1935-1997)
  • Vendlindja:
  • Gjirokastër Shqipëri

Biografia

BIOGRAFIA: Feim Ibrahimi është një autor këngësh i njohur. Feim Ibrahimi është nga kompozitorët më të njohur të Shqipërisë. Praktikisht autodidakt në fillimet e veta, ai qe i pari kompozitor shqiptar me peshë që studioi në mënyrë ekskluzive brenda vendit, duke u regjistruar më 1962 në Konservatorin e sapokrijuar të Tiranës, ku studioi nën drejtimin e Tish Daisë deri më 1966. Pas kësaj ai dha mësim në degën e kompozicionit, kontrapukt dhe harmoni, në Konservator (1966–73), e më pas mbajti postin e nëndrej...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 0