TEKSTESHQIP

Ferki Shala
Jetimi
Lyrics

Edhe Sot i Vetmi jam
Ulur pres ketu nket gur
Baben tim zdi ku e kam
Me thon larg shum larg ka shku

Baba Mua me mungonte
Bara mra mua mbi shpin
Der me der lemosh kerkoj
Deri te kthehet baba im

Sa shum vite vin e shkojn
Baba im nuk esht Askund
Kur u rita me Treguan
Se baba im esht vrav ne Luft

Shpresa e madhe mua me humbi
Se do t'kthehet baba im
Do tkujdeset aj per mua
Dhe per vllaun tim jetim

Nga shtepia u largova
Lajmin se durova dot
Zemra m'vlonte nga merzia
E nga syt me ridhnin lot

Rruges hoxhen e takova
Mtha o bir pse qan me lot
A m'tregon per hallet tua
dot ndihmoj betohem n'Zot

Per jeten time i tregoja
Aj me mbante nperqafim
me dor plaku mledhatonte
Lot i pikuan mbi trupin tim

Me ndihmoi me krejt qka kishte
Dhe xhematin e kshilloj
Kujdes tkeni me jetima
kush prej jush nzotin beson

Kur u ndam me dha nje liber
Me dha nje liber dhe mshtrengoj
Tha ky liber esht kurani
Shum ne jet do te ndihmoj

Ah ky liber me shpetoj
Mua me dha vullnet per jet
Per baben tim lajm me solli
Se eshte i gjall ai nuk ka vdek

Shpresa e madhe prap mu kthye
E kur nuk dot ik me 2x
Baben un e kam te gjall
Do te takohem nje dit me te

DËRGOI: