Filloreta Raçi (Fifi)
Filloreta Raçi (Fifi)
Filloreta Raçi (Fifi)
 • Emri i vërtetë:
 • Filloreta Raçi
 • Vendlindja:
 • Herten
 • Jeton në
 • Shqipëri
 • Mosha:
 • 29 Vjeç
 • Ditëlindja:
 • 31 Mars 1994
 • Horoskopi:
 • ♈ Dashi
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop
Filloreta Raçi (Fifi) është këngëtare dhe autore këngësh shumë e njohur. AUTOBIOGRAFI për TeksteShqip.com (2014):
Unë jam Filloreta Raçi dhe po prezantohem për të vetmen arsye se jam akoma një artiste që nuk ka mundësi që të dëgjohet zëri ashtu si duhet… Muzika për mua është frymëmarrje, unë nëse nuk do të kisha kënduar edhe nuk do të kisha marrë pjesë në skenë, jam shumë e sigurt që nuk do të egzistoja. Karriera ime ka filluar nga mosha 14 vjeçare me pjesmarrjen në “Kosovarja këndon” (2009), pastaj kam marrë pjesë edhe në shumë talent show të tjerë e fesivale të këngës argëtuese, të cilat janë, “Albanians Got Talent”, “Top fest 7″,”Top Fest 9”, “The Voice of Albania”, “Odeon”, “Bëhu yll”, “Zëra hite ndër vite”, “Top Fest 11″. Sukseset më të mëdha i kam pasur në Odeon ku kam qenë finaliste si dhe kam marrë çmimin zëri më i mirë. Në “The Voice” kam shkuar deri në beteja, pastaj jam mundur nga një vokal shumë potent si ai i Lundrimit një djalë nga Dibra i cili ka qenë finalist i skuadrës së Sidit. Aty kam marrë pjesë me një duet shqip, i cili ende permendet dhe dëgjohet e poashtu vlerësohet si dueti më i realizuar. Për pjesëmarrjen time në The Voice, kam marrur telefonatë nga Top Channel dhe më kanë ftuar që të marrë pjesë, unë kam shkuar me vet faktin që më është dhënë një mundësi të dëgjohet zëri im. Ky kompeticion më ka bërë shumë të forte e më ka dhënë shancë që të ec tutje që mos ta ndali muzikën. Edhe pse nuk pata fatin të vazhdoj në fazën tjetër kam qenë e bekuar ta këndoj në duet këngën Rrjedh në këngë e ligjërime, poashtu ndjehem e privilegjuar që kam qenë pjesë e skuadrës së Sidrit Bejlerit, një trajner që nuk ka se si të gjendet më i mirë…

Fëmijërinë e kaloi pjesërisht në Kosovë dhe Gjermani. Ka studiuar në Akedeminë e Arteve, dega e arteve dramatike për regji teatri. Pasioni për muzikën ka lindur që në vogëli ku ka mbaruar shkollën 8 vjeçare "Prenk Jakova" për muzikë në Prishtinë. Pasion tjetër përveç muzikës ka shkrimin, teatrin dhe gjithçka lidhur me botën e artit. Karriera muzikore e ka nisur që në moshën 10 vjeçare ku ka qënë pjesmarrëse në korin e shkollës. Dalja e parë publike ka qënë në moshën 15 vjeçare në show-n televiziv Albanians Got Talent. Emrin artistik Fifi e ka marrë nga shkurtimi i emrit të saj Filloreta, ky emër i ka ngelur nga menaxheri i saj muzikorë Blendi Kalivaçi. Fifi inspirohet nga shumë artistë të huaj ku mund të rendisim: Jessie j, Katy Perry, Eminem, Beyoncé, Nina Simone, Christina Aguilera, Adele, Nicki Minaj, Lady Gaga, Tupac, Dr.Dre, Celine Dion, Etta James.

Në Maj 2010, Filloreta merr pjesë në Top Fest 7 me këngën "Engjelli Ishe Ti".

Në vitin 2011, Filloreta Raçi (Fifi) merr pjesë në The Voice of Albania 1.

Më datë 9 Shtator 2011, Vismac publikon videoklipin "A Po Te Pelqej", në bashkëpunim me Filloreta Raçi.

Në Maj 2012, Filloreta Raçi merr pjesë në Top Fest 9 me këngën "Si Qiell Si Diell".

Në Maj 2014, Filloreta Raçi merr pjesë në Top Fest 11 me këngën "Thuaj".

Më datë 19 Korrik 2015, Filloreta Raçi publikon videoklipin "Frymommu". Muzika e këngës u punua nga Zzap And Chriss, teksti u shkrua nga Filloreta Raçi (Fifi), ndërsa për orkestrimin u kujdes Zzap And Chriss.

Në Shtator 2015, Filloreta Raçi merr pjesë në Kënga Magjike 2015 me këngën "Qysh".

Më datë 22 Dhjetor 2015, Çiljeta publikojnë videoklipin "Big Booty", në bashkëpunim me Lil Koli & Filloreta.

Më datë 30 Prill 2016, Fifi publikon videoklipin "Kus Kus", në bashkëpunim me Eri Dee. Muzika e këngës u punua nga Alandy, Eri Dee, teksti u shkrua nga Filloreta Raçi (Fifi). Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 28 Janar 2017, Fifi publikon videoklipin "Dashnia Nuk Osht Falas". Muzika e këngës u punua nga Alandy, teksti u shkrua nga Filloreta Raçi (Fifi). Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 1 Prill 2017, Fifi & Eri Dee publikojnë videoklipin "Dope". Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 7 Korrik 2017, Fifi publikon videoklipin "Limonat". Muzika e këngës u punua nga Alandy, teksti u shkrua nga Filloreta Raçi (Fifi), Gent Fatali. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 29 Korrik 2017, Aurela Gaçe publikojnë videoklipin "S'nuk", në bashkëpunim me Fifi. Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, teksti u shkrua nga Filloreta Raçi (Fifi). Videoklipi u prodhua nga Max Production. Me këtë këngë, Aurela Gaçe marrin pjesë në Zhurma Show 2017 në vitin 2017.

Në Tetor 2017, Fifi merr pjesë në Kënga Magjike 2017 me këngën "Zhurme", ku fitoi cmimin e trete pasi mori afer 900 pike dhe u cilesua si nje hit madheshtor.

Më datë 10 Shkurt 2018, Fifi publikon videoklipet "Nanush 1" dhe "Nanush 2". Muzika dhe teksti i këngëve u punua nga Filloreta Raçi, ndërsa videoklipet u prodhua nga MAX Production.

Më datë 21 Gusht 2018, Fifi publikon videoklipin "Habibi", në bashkëpunim me Lamar. Videoklipi u prodhua nga MAX Production.

Më datë 27 Tetor 2018, Fifi publikon videoklipin "Krimineli Zemres".

Në Nëntor 2018, Fifi merr pjesë në Kënga Magjike 2018 me këngën "Psikopatja Jote", në bashkëpunim me Mc Kresha.

Më datë 31 Mars 2019, Fifi publikon videoklipin "Akoma". Për tekstin është kujdesur vet Fifi, për xhirimet e videoklipit është angazhuar produksioni Cinematic, ndërsa është realizuar nga producenti Apollo.

Në Maj 2019, Fifi merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 2019 me këngën "Krimineli Zemres".

Më datë 31 Maj 2019, Fifi publikon videoklipin "Zogo", e veshur me ‘dallamën’, veshjen e njohur kombëtare dhe tradicionale, Fifi ka bërë edhe shqiponjën me duar, duke zgjuar kështu ndjenjën e saj të patriotizmit.

Më datë 15 Korrik 2019, Fifi publikon videoklipin "Indiane". Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, ndërsa teksti u shkrua nga Filloreta Raçi (Fifi).

Më datë 24 Korrik 2019, Fifi publikon videoklipin "Shqipe". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Filloreta Raçi (Fifi). Produksioni audio u realizua nga Dj Cekic.

Në Nëntor 2019, Fifi merr pjesë në Kënga Magjike 2019 me këngën "Marova".

Më datë 8 Shkurt 2020, Fifi publikon videoklipin "Qaj". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Filloreta Raçi (Fifi).

Më datë 30 Mars 2020, Fifi publikon videoklipin "Lezet", në bashkëpunim me Remzie Osmanin. Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Filloreta Raçi (Fifi). Produksioni audio u realizua nga Apollo.

Më datë 30 Maj 2020, Fifi publikon videoklipin "A Po Vjen Me Mue". Teksti i këngës u shkrua nga Filloreta Raçi (Fifi). Produksioni audio u realizua nga Bini Nebihu.

Më datë 10 Korrik 2020, Fifi & Young Zerka publikojnë videoklipin "Pa Gajle".

Më datë 27 Shtator 2020, Blleki publikon videoklipin "Mbidozë", në bashkëpunim me Fifin. Muzika e këngës u punua nga Filloreta Raçi (Fifi) & K-Master, ndërsa teksti u shkrua nga Filloreta Raçi (Fifi) & Blleki. Produksioni audio u realizua nga K-Master.

Më datë 9 Tetor 2020, Fifi & Ermal Fejzullahu publikojnë videoklipin "Përjetësi". Teksti i këngës u shkrua nga Filloreta Raçi (Fifi). Videoklipi u prodhua nga kompania Imagine Films.

Më datë 25 Nëntor 2020, Fifi publikon videoklipin "Ninullë Dashurie". Videoklipi u prodhua nga kompania Imagine Films.

Më datë 10 Dhjetor 2020, Dj Gimi-O & Bardhi publikojnë videoklipin "Du & Ich", në bashkëpunim me Fifin. Videoklipi u prodhua nga kompania Imagine Films.

Më datë 27 Mars 2021, Fifi publikon videoklipin "Maniak I Dhimbjes". Teksti i këngës u shkrua nga Filloreta Raçi (Fifi). Produksioni audio u realizua nga Çelik Lipa.

Në Maj 2021, Fifi & Bruno marrin pjesë në Kënga Magjike 2021 me këngën "Fiksim".

Në Qershor 2021, Fifi merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 21 me këngën "Ninullë Dashurie".

Më datë 30 Shtator 2021, Fifi publikon videoklipin "Ma More". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Filloreta Raçi (Fifi). Produksioni audio u realizua nga Fatjon Miftari.

Më datë 18 Shkurt 2022, Fifi publikon videoklipin "Hana", në bashkëpunim me Dj PM & Dj Dagz. Teksti i këngës u shkrua nga Filloreta Raçi (Fifi). Videoklipi u prodhua nga Imagine Films, ndërsa produksioni audio u realizua nga Fatjon Miftari.

Më datë 28 Prill 2022, Gent Fatali & Fifi publikojnë videoklipin "Pikture". Kënga vjen e realizuar në bashkëpunim, ku Gent Fatali & Filloreta Raçi (Fifi) kanë realizuar bashkë muzikën dhe tekstin e kësaj kënge. Produksioni audio u realizua nga Apollo & Mixey.

Në Maj 2022, Gent Fatali & Fifi marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 22 me këngën "Pikture".

Më datë 18 Qershor 2022, Fifi & Tuna publikojnë videoklipin "Melaqe". Muzika e këngës vjen si bashkëpunim nga Filloreta Raçi (Fifi) & Tuna, teksa teksti u shkrua nga vetë Filloreta Raçi (Fifi). Videoklipi u prodhua nga Fullmoon Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Fatjon Miftari.

Më datë 7 Korrik 2022, Gjiko & Fifi publikojnë videoklipin "Djegi Krejt". Tekstin e këngës e punuan në bashkëpunim Gjiko & Filloreta Raçi (Fifi). Produksioni audio u realizua nga Big Bang (Arbër Gjikolli).

Në vitin 2022, Filloreta Raçi (Fifi) publikon albumin "A Live Night".

Më datë 3 Gusht 2022, Fifi publikon videoklipin "365". Kënga vjen e realizuar në bashkëpunim, ku Filloreta Raçi (Fifi) & Gjiko kanë realizuar bashkë muzikën dhe tekstin e kësaj kënge, ndërsa arranzhimi u krye nga Apollo. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films, ndërsa produksioni audio u realizua nga Apollo.

Më datë 1 Nëntor 2022, Fifi publikon videoklipin "Vëmendje". Teksti i këngës u shkrua nga vetë Filloreta Raçi (Fifi). Videoklipi u prodhua nga Imagine Films & Imagine Films, ndërsa produksioni audio u realizua nga Fatjon Miftari.
Më datë 9 Nëntor 2022, Fifi publikon videoklipin "Dehur", në bashkëpunim me Markel Gogën. Kënga vjen e realizuar në bashkëpunim, ku Markel Goga & Filloreta Raçi (Fifi) kanë realizuar bashkë muzikën dhe tekstin e kësaj kënge. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films, ndërsa produksioni audio u realizua nga Fatjon Miftari.

Më datë 18 Nëntor 2022, Fifi publikon videoklipin "Refuzuar". Teksti i këngës u shkrua nga vetë Filloreta Raçi (Fifi). Videoklipi u prodhua nga kompania Imagine Films.

Më datë 1 Dhjetor 2022, Fifi publikon videoklipin "Trauma", në bashkëpunim me Tribal. Tekstin e këngës e punuan në bashkëpunim Filloreta Raçi (Fifi) & Tribal. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films, ndërsa produksioni audio u realizua nga Bini Nebihu.

Më datë 10 Dhjetor 2022, Fifi publikon videoklipin "Kujna Ja Ke Lon". Teksti i këngës u shkrua nga vetë Filloreta Raçi (Fifi). Videoklipi u prodhua nga Imagine Films, ndërsa produksioni audio u realizua nga Fatjon Miftari.

Në Dhjetor 2022, Fifi merr pjesë në Festivalin e 61-të në RTSH me këngën "Stop".

Më datë 9 Janar 2023, Fifi publikon videoklipin "Bjeri", në bashkëpunim me Blastën. Kënga vjen e realizuar në bashkëpunim, ku Filloreta Raçi (Fifi) & Blasta kanë realizuar bashkë muzikën dhe tekstin e kësaj kënge. Videoklipi u prodhua nga Fullmoon Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Apollo.

Më datë 1 Shkurt 2023, Fifi publikon videoklipin "Presje". Teksti i këngës u shkrua nga vetë Filloreta Raçi (Fifi). Videoklipi u prodhua nga MAX Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Fatjon Miftari.

Më datë 19 Mars 2023, Fifi publikon videoklipin "Mekat". Teksti i këngës u shkrua nga vetë Filloreta Raçi (Fifi). Videoklipi u prodhua nga MAX Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Apollo.

Më datë 27 Prill 2023, Fifi publikon videoklipin "9". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga vetë Filloreta Raçi (Fifi). Videoklipi u prodhua nga MAX Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Apollo.

Në vitin 2023, Fifi publikon albumin "9".

Më datë 19 Maj 2023, Fifi publikon videoklipin "Pare", në bashkëpunim me Donjeta Morinën. Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga vetë Filloreta Raçi (Fifi). Videoklipi u prodhua nga Imagine Films, ndërsa produksioni audio u realizua nga Bini Diez.

Më datë 10 Qershor 2023, Fifi publikon videoklipin "Unaza E Dashnise", në bashkëpunim me Bes Kallakun. Kënga është kompozuar nga Indrit Dode, ndërsa tekstin e kanë shkruar së bashku Filloreta Raçi (Fifi) & Bes Kallaku. Produksioni audio u realizua nga Apollo.

Më datë 8 Korrik 2023, Fifi publikon videoklipin "Lali", në bashkëpunim me Young Zerkën. Tekstin e këngës e punuan në bashkëpunim Filloreta Raçi (Fifi) & Young Zerka. Videoklipi u prodhua nga MAX Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Alandy.

Më datë 1 Gusht 2023, Ronela & Fifi publikojnë videoklipin "Hajde Shpirti". Kënga vjen e realizuar në bashkëpunim, ku Ronela Hajati & Filloreta Raçi (Fifi) kanë realizuar bashkë muzikën dhe tekstin e kësaj kënge. Videoklipi u prodhua nga Fullmoon Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Gent Music.

Më datë 29 Shtator 2023, Fifi publikon videoklipin "Trëndafil Blu", në bashkëpunim me Ermal Fejzullahun. Kënga vjen e realizuar në bashkëpunim, ku Marsel Gunga, Saia & Filloreta Raçi (Fifi) kanë realizuar bashkë muzikën, Saia & Filloreta Raçi (Fifi) kanë punuar bashkë tekstin e kësaj kënge, ndërsa për arranzhimin u kujdes Marsel Gunga. Produksioni audio u realizua nga Gravity Music.

Më datë 4 Nëntor 2023, Fifi publikon videoklipin "Nale". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga vetë Filloreta Raçi (Fifi). Videoklipi u prodhua nga Imagine Films, ndërsa produksioni audio u realizua nga Apollo.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Filloreta Raçi (Fifi) »

Komente 38