Fjodor Dostojevski
Fjodor Dostojevski

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1821-1881)

 • Ndërroi jetë më:
 • 9-2-1881
 • Vendlindja:
 • MoskëBiografia

BIOGRAFIA: Fjodor Dostojevski është një autor/publicist i huaj. Fyodor Michajlovič Dostoevskij ishte filozof rus dhe së bashku me Tolstoy, konsiderohet një nga romancierët dhe mendimtarët më të mëdhenj rusë të të gjitha kohërave. Krateri i Dostojevskit në sipërfaqen e Merkurit është emëruar pas tij. Fyodor, i dyti nga shtatë fëmijët, lindi në Moskë në 1821 nga Mikhail Andreevich Dostoevsky, një mjek ushtarak rus, bir i një kryeprift ortodoks i ardhur nga një familje fisnike Lituaneze, me një karakter ekstr...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një thënie »

Thënie nga Fjodor Dostojevski

Thënie

Shtyp foton për ta zmadhuar dhe rishtype për ta mbyllur.
 • 2021-02-08 14:34:41
  Të gjithë jemi mërgimtarët e së shkuarës sonë.
   aforizma
  0
  789
 • 2021-02-08 14:34:41
  Dashuria është aq e fuqishme, sa na rilind edhe ne vetë.
   aforizma
  0
  786
 • 2021-02-08 14:34:41
  Edhe pa besuar në Zot mund t'i duash njerëzit.
   aforizma
  1
  785
 • 2021-02-08 14:34:41
  Njerëzve të ndrojtur u ndodh të turpërohen edhe nga sjelljet e tjetrit.
   aforizma
  0
  785
 • 2021-02-08 14:34:41
  Si mund të thuash se ke jetuar kur nuk ke një histori për të treguar?
   aforizma
  0
  785
 • 2021-02-08 14:34:41
  Jeta e çdo gruaje, pavarësisht se çfarë thotë ajo, është vetëm një kërkim i përjetshëm i një personi të cilit të mund t’i nënshtrohet.
   aforizma
  1
  784
 • 2021-02-08 14:34:41
  Njeriu është i palumtur, sepse nuk e di që është i lumtur.
   aforizma
  1
  784
 • 2021-02-08 14:34:41
  Njeriut i pëlqen që edhe shokun e tij më të mirë ta shohë të poshtëruar. Për shumicën e njerëzve, miqësia bazohet mbi poshtërimin.
   aforizma
  3
  784
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nuk është veprim i matur të hipësh në varkë pa e njohur thellësinë u ujit.
   aforizma
  0
  784
 • 2021-02-08 14:34:41
  Varfëria nuk është ves, por mjerimi, mjerimi është ves.
   aforizma
  1
  784
 • 2021-02-08 14:34:41
  Njeriu më i patëmetë është ai që s’është gjunjëzuar kurrë përballë tundimeve materiale.
   aforizma
  0
  783
 • 2021-02-08 14:34:41
  Të gënjesh sipas mënyrës sate është pothuajse më mirë se të përcjellësh të vërtetat e të tjerëve. Në rastin e parë je një njeri, në rastin e dytë je thjesht një papagall.
   aforizma
  0
  783
 • 2021-02-08 14:34:41
  Kurrë nuk do të mbërrini në destinacionin tuaj, në qoftë se ndaleni dhe qëlloni me gur çdo qen që leh.
   aforizma
  1
  783
 • 2021-02-08 14:34:41
  E vërteta e kulluar është gjithmonë e pabesueshme.
   aforizma
  0
  782
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nuk mund të dashurohet diçka që nuk njihet.
   aforizma
  0
  782
 • 2021-02-08 14:34:41
  Për çfarë shërben të numërosh ditët, kur mjafton një ditë e vetme për të njohur të gjithë lumturinë e mundshme?
   aforizma
  0
  782
 • 2021-02-08 14:34:41
  Përkufizimi më i mirë që mund t’i bëhet njeriut është ky: krijesë dykëmbëshe mosmirënjohëse.
   aforizma
  0
  782
 • 2021-02-08 14:34:41
  Që e vërteta të bëhet më e besueshme, duhet përzier domosdo me pak gënjeshtër.
   aforizma
  0
  782
 • 2021-02-08 14:34:41
  Qytetërimi e ka bërë njeriun, në mos më gjakatar, gjakatar më të pashpirt nga ç’ishte njëherë e një kohë.
   aforizma
  0
  782
 • 2021-02-08 14:34:41
  Sa më trashë të jetë një njeri, aq më i qartë është. Trashamanësia flet shkurt e pa djallëzi, ndërsa inteligjenca zgjatet dhe fshihet rreth argumentit.
   aforizma
  0
  782

Komente 0