TEKSTESHQIP

Fran Kodra, Gofile Papleka & Ndue Shytani
Dom Simon Jubani
Lyrics

Kurr su ndalen gjamet e motit
mbi ket toke zemer barotit
Sa her qielli u nxi ne Evrope
kaj rrufe shkrepi n'ket toke
Kur tane boten e mbuloi tmerri
e ne Rusi u thy Hitleri
Vjen prej lindjes gjame e re
komunizmi i pafe
Kur Evropa i par ra vize
Si dhurate ja prune Shqipnise
Tu rrit ndera i patme thane
Mrapa botes me na lane

E mloi token Kastriotit
Komunizmi kundra Zotit
Plani i kuq i shtet rrethimit
Erdh me ligj kundra besimit
Kto katil o i zi mas parit
o cou Shqiptar o me i ra Shqiptarit
Per me shlu ate besim tonin
Vrau me shoke Pader Antonin

Prifte e Hoxhe e besimtar
vune konopin per me i var
Kush pat fat me pshtu me hy
N'burgje te egra o i paten ndry

Ne burgje te zeza me u ndal zanin
o me gjith vlla Simon Jubanin
Per Dom Lazrin ska jet tjeter
ja helmojne gjakun ne zemer
Vlla Simon s'mund duroj ma
Ne dor te Krishtit ty po te la
Dom Simoni Ngushte ka ra
me u dorzu mendjen se ka

Kurr sna mposht kjo koler motit
Shpirtin tone e ka n'dor Zoti
Tane kleriket mbyll ne celi
marrin Force o per emrit Tij

Prej Tirane planet jane thure
me provu me cdo tortur
As n'denimet kapitale
O sigurimi spo gjen qajre
As nga dhuna e presioni
Nuk po Shtrohet Dom Simoni
As ne Kryq bo me gozhdue
O per fe te Krishtit asht betue
Mes te tmerrit e terrorit
ja nis gjamen diktatorit
Boll shpejt Zoti ka me te vra
Sherri yt ska me na u nda

Mjer shqipnia si e shkoi motin
O me nje shtet qe se njeh Zotin
Shkodra thot smund duroj tjeter
O mu ka dridhe themeli i vjeter
Zoja e shkodres mbush me plage
Paska ndezun zemren flake
Nalt ne qiell e ka lshu zanin
O paska lyp Simon Jubanin
Paska zgjedh ket ylle Kshtenimi
Qe i kish fal shpirtin besimit
Me shpall fene edhe lirine
Ne shkodren tone,dhe ne tane Shqipnine

Na u ka dridhe o more qyteti
Perplot fusha edhe bregdeti
Nji kreshnik po mposht rregjimin
po ja kthen Shqipnise besimin
Ne Kishe te Rremajve qiri ndizet
tane Shqipnia ne Shkoder niset
N'ate Altar mbi vorre te parve
Po ja kthen shpresen Shqiptarve

Taraboshi thote Cukali
Cka do te jet kjo zemer djali
Thote Rozafa sa te jet jeta
Shkodra s'met pa Skenderbega

Dom Simoni ne ate Altar
Paska thirr Meshen e pare
Diell i bukur ndriti ne qiell
Mijera vet drita i ka cel
Po mja jep Shkodres bekimin
O ma gezofsh paqen dhe besimin
Qe percolle neper breza
O shume asht lute dhe nane Tereza

Te Krishter dhe Musliman
sikur vellan conju ne kame
Kem nji emer kem nji nane
Vec nji Zot asht per tetane