Francesko Petrarka

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.2 / Votuan:  12
(1304-1374)  
  • Vendlindja:
  • Arezzo 
BIOGRAFIA: Francesko Petrarka është një shkrimtar shumë i njohur. Françesko Petrarka është një ndër figurat kryesore të Rilindjes evropiane. Në shekujt e humanizmit evropian ai u njoh si një latinist i mrekullueshëm, autor librash, traktatesh e vëllimesh mjaft te çmuara për kohen, për te cilat punoi me seriozitet me te madh. Studiuesit pohojnë se Petrarka mendonte qe lavdinë tek pasardhësit do t'ia siguronin veprat e tij të shumta ne latinisht, te cilat përmbajnë boshtin e ideve te tij humaniste dhe qe përbejnë...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »Artistë Të Ngjashëm:

Vorea Ujko

Jeronim De Rada

Gjon Buzuku

Azem Shkreli

Petro Nini Luarasi

Ervin Hatibi

Xhevahir Spahiu

Bardhyl Londo

Petro Marko

Esad Mekuli


Tags: Francesko Petrarka

Krijo Një Kartolinë