Francesko Petrarka Poezi
Francesko Petrarka

Kush E Pa Një Fat Të Tillë, Kur Ishte Një

Kush e pa një fat të tillë, kur një
të çiftit të syve që parashikoj më të bukur,
duke e parë atë në dhimbje të keqe dhe të errët,
erdhi drita që më bëri të sëmurë dhe bruno!
Kështu prishja e agjërimit përsëri
për të parë atë që provoj vetëm këtu,
Qielli dhe Dashuria ishin më pak të vështira për mua sot,
pa marrë parasysh sa numëroj dhe mbledh;
Epo, dielli me sy të djathtë (ose thënë më mirë)
ai e gjeti atë në mikpritjen time të djathtë
e keqja që më kënaq dhe nuk më ulçeron;
se, sikur të kishte krahë dhe gjykim,
pothuajse kometa ishte nga sfera e lartë;
dhe Mëshira për të arritur i dha atij tregues.
Kush e pa një fat të tillë kur një!

- Poezi nga Francesko Petrarka{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Më shumë nga Francesko Petrarka


Komente 0