Francesko Petrarka Poezi
Francesko Petrarka

Orlando Furioso

Zonja, heronj, armë, dekor,
dashuri, punime te guximshme tani une kendoj
të kohës kur maurët kaluan nga Afrika
duke kaluar detin, dhe Franca u zhyt në lot,
duke ndjekur tërbimin rinor në kor
e mbretit të saj Agramante, sa e plotë dhe sa,
donte të merrte hak për vdekjen e Trojanit
në Charlemagne, perandori Romak.
Do të them edhe për Orlando paladino
gjë e thënë kurrë në prozë ose rimë,
Epo, ai u bë i çmendur dhe i tërbuar nga dashuria
një njeri që më parë gëzonte një vlerësim të mençur;
po nga ai qe me sjell gati ne nje tino te tille
që skuqja e vogël të më shpëtojë,
Më jepet një varg i pastër dhe i pastër
Se më mjafton të përmbush atë që premtoj sot.

- Poezi nga Francesko Petrarka{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0