Friedrich Nietzsche
Friedrich Nietzsche

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


  (1844-1900)
 • Vendlindja:
 • Röcken Gjermani

Biografia

BIOGRAFIA: Friedrich Nietzsche është një autor/publicist i huaj. Friedrich Wilhelm Nietzsche (Röcken, 15 tetor 1844 - Weimar, 25 gusht 1900) ishte një filozof, poet, eseist, kompozitor dhe filolog gjerman. Ai ishte një qytetar prus deri në 1869, atëherë pa shtetësi (ai mori pjesë, megjithatë, në luftën franko-prusiane si infermier vetëm për dy javë). I konsideruar ndër filozofët dhe shkrimtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, ai kishte një ndikim të diskutueshëm por të padiskutueshëm në mendimin filozofik...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një thënie »

Thënie nga Friedrich Nietzsche

Thënie

Shtyp foton për ta zmadhuar dhe rishtype për ta mbyllur.
 • 2021-02-08 14:34:41
  Shpesh, një nënë, më shumë se të birin, do veten e saj në të.
   aforizma
  5
  356
 • 2021-02-08 14:34:41
  Njerëzit që na japin besim të plotë, mendojnë se duhet të kenë gjithashtu besimin tonë. Arsyetimi i tyre është i gabuar: dhuratat nuk përcaktojnë asnjë të drejtë.
   aforizma
  0
  348
 • 2021-02-08 14:34:41
  Njeriu është vetëm një gabim i Zotit apo Zoti është vetëm një gabim i njeriut?
   aforizma
  0
  348
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nuk është forca, por aftësia e një ndijimi të gjatë që i bën njerëzit superior.
   aforizma
  0
  348
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nuk ekzistojnë fenomene morale, ekzistojnë vetëm interpretime morale të fenomeneve.
   aforizma
  0
  348
 • 2021-02-08 14:34:41
  Disa nëna kanë nevojë për fëmijë të palumtur, që të mund të shfaqin mirësinë e tyre prej nëne.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nëse të gjitha lëmoshat do të jepeshin vetëm për mëshirë, të gjithë lypësit do të vdisnin urie.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nuk mund të ketë një Zot, pasi po të kishte, nuk mund të mos isha unë.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Pa muzikë, jeta do të ishte një gabim.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Për femrën, mashkulli është një mjet, qëllimi i të cilës është përherë një fëmijë.
   aforizma
  1
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Pak janë femrat e ndershme që nuk janë lodhur së luajturi këtë rol.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Parapëlqej njerëzit që janë të tejdukshem si ujërat, që lejojnë të shohim papastërtitë në fund.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Pas një njeriu që ka rënë në ujë hidhemi pa ngurrim, nëse përreth nesh ka njerëz që nuk guxojnë ta bëjnë.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Poetët nuk kanë skrupuj kundrejt përvojave intime të tyre: i shfrytëzojnë.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  A duhet mallkuar patjetër atje ku nuk mund të dashurohet?
   aforizma
  0
  346
 • 2021-02-08 14:34:41
  Ëndërrimtari e mohon të vërtetën për veten e vet, ndërsa gënjeshtari e mohon atë vetëm për të tjerët.
   aforizma
  0
  346
 • 2021-02-08 14:34:41
  Është shenjë dalluese e madhështisë, lumturimi i të tjerëve me dhurata të vogla.
   aforizma
  0
  346
 • 2021-02-08 14:34:41
  Çdo gjëje ia dimë çmimin, asgjëje vlerën.
   aforizma
  0
  346
 • 2021-02-08 14:34:41
  Armiqtë duhet t'i urreni, jo t'i përçmoni: duhet të jeni krenarë për armiqtë që keni.
   aforizma
  0
  346
 • 2021-02-08 14:34:41
  Asnjë fitues nuk i beson rastësisë.
   aforizma
  0
  346

Komente 0