Më mbaj mend (për 1 muaj)

Gani Xhafolli
(1945-2015)
  • Vendlindja:
  •  
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.7 / Votuan:  6

Gani Xhafolli është shkrimtar i njohur. Xhafolli u lind në fshatin Drenovc afër Prishtinës në vitin 1945 dhe ndërroi jetë ne moshën 70 vjecare ne vitin 2015. Ai punoi në arsim: në Drenofc, Barilevë, në Lipjan dhe në Magure, si mësues. Në Radiotelevizionin e Prishtinës prej vitit 1979 ishteredaktor në programin për fëmijë. Në vitin 1990 pushtetarëte shtetit Jugosllav e largojnë me dhunë nga puna së bashkume 1340 punëtorë të RTP-së. Xhafolli ka të kryer Akademinë pedagogjike në Prishtinë. Ka fituar shume çmime letrare. Gani Xhafolli punoi redaktor i programit për fëmijë në Televizionin e Prishtinës dhe drejtoi revistën "Zanore". Ka botuar disa përmbledhje me poezi dhe romane për fëmijë.

» Dërgo Korrigjime »

» Poezitë »

Komente

1


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet