Gent Bushpepa
Gent Bushpepa
Gent Bushpepa
 • Emri i Vërtetë:
 • Eugent Bushpepaj:
 • Vendlindja:
 • Rrëshen Shqipëri
 • Jeton dhe vepron në :
 • Shqipëri Shqipëri
 • Mosha:
 • 38 Vjeç
 • Ditëlindja:
 • 2 Korrik 1984
 • Shenja e Horoskopit:
 • ♋ Gaforrja
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: rock pop-rock
Gent Bushpepa është këngëtar dhe autor këngësh i njohur. Kritikët e muzikës vlerësojnë zërin e tij si shumë të bukur dhe të fuqishëm. Publiku shqiptar e vlerëson Gentin si një ndër artistët më të mirë në vend të muzikës live, të cilët zgjedhin ta dëgjojnë fundjavave teksa performon në baret e kryeqytetit. Ai nisi karrierën e tij televizive në ekranin e Top Channel në vitin 2006. Genti dhe grupi i tij mbështetën Deep Purple gjatë koncertit të tyre në Shqipëri, në vitin 2007. Karriera e tij ndërkombëtare u intensifikua më tej, kur e kërkuan të mbështeste bandën e Duff McKagan në turneun e tyre në Tiranë. Në qytetin e Korçës, Eugent Bushpepa performon së bashku me Ron “Bumblefooot” Thal, kitaristin e Guns N ‘Roses. Ai pati pikun e karrierës së tij ndërkombëtare në vitin 2014, kur Eugenti u bashkua me Darkology Band si vokalist në turne. Grupi mbështeti grupin e rrokut “Overkill” në turneun e tyre nëpër Europë të quajtur “Kill Fest 2014”.

Në Maj 2007, Gent Bushpepa merr pjesë në Top Fest 4 me këngën "Maska E Madheshtise". Në të njëjtin aktivitet, ai gjithashtu ka marrë pjesë edhe me një bandë rroku të quajtur Sunrise, me këngën e tyre “Engjëll”.

Në Maj 2008, Gent Bushpepa & Gledi marrin pjesë në Top Fest 5 me këngën "Enderr Reale", ku Genti fiton çmimin "Best Male".

Në Dhjetor 2008, Rovena Dilo & Gent Bushpepa marrin pjesë në Festivali i 47-të në RTSH me këngën "S'Jam Balade".

Në Maj 2009, Gent Bushpepa merr pjesë në Top Fest 6 me këngën "Stine Dreqi", ku fiton çmimin "Vodafone Club Award".

Në Qershor 2011, Gent Bushpepa merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 me këngën "Stine Dreqi".

Në Qershor 2011, Gent Bushpepa merr pjesë në Top Fest 8 me këngën "Rebel Pa Hije", ku fiton çmimin "Best Male".

Më datë 23 Qershor 2011, Gent Bushpepa publikon videoklipin "Stine Dreqi". Muzika e këngës u punua nga Elton Deda, teksti u shkrua nga Orges Toce. Me këtë këngë, Gent Bushpepa u paraqit në këto festivale: Netët e Klipit Shqiptar 10 (2011), Top Fest 6 (2009).

Në Maj 2012, Gent Bushpepa merr pjesë në Top Fest 9 me këngën "Udhetari".

Në Qershor 2012, Andos merr pjesë në VFM 2012 me këngën "Adrenalina", në bashkëpunim me Eugent Bushpepa.

Në Maj 2013, Gent Bushpepa merr pjesë në Top Fest 10 me këngën "Viktime".

Në Maj 2015, Gent Bushpepa merr pjesë në Top Fest 12 me këngën "Prane Finishit", ku fiton "Cmimi Honorifik".

Në Dhjetor 2017, Eugent Bushpepa merr pjesë në Festivali i 56-të në RTSH me këngën "Mall". Ai fiton çmimin e parë dhe të drejtën për të përfaqësuar Shqipërinë në Eurovision 2018. Suksese!

Më datë 26 Mars 2018, Eugent Bushpepa publikon videoklipin e këngës "Mall".

Më datë 12 Shkurt 2020, Eugent Bushpepa publikon videoklipin "Stay With Me Tonight". Tekstin dhe muzikën e ka realizuar vet artisti, teksa protagoniste e klipit është modelja nga Shqipëria, Adrola Dushi. Bukuroshja vjen në skena mjaft atraktive, ndërsa e ka bërë projektin edhe më të veçantë me paraqitjen e saj. Kënga është tërësisht në gjuhën angleze dhe interpretimi i shkëlqyer nuk ka munguar as nga ana e Eugentit. Klipi i është besuar Renuar Locajt, dhe kënga tanimë është lansuar në kanalin e Bushpepës në YouTube.

Në Qershor 2021, Eugent Bushpepa merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 21 me këngën "Stay With Me Tonight".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Gent Bushpepa »

Komente 3