Tema: Poezi Për Natyrën

Me I Bukuri Vendi Im

Nje lule e bukur
nje zog duke ciceruar
uji duke rrjedhur
dhent duke blegruar

ajri shum i paster
i ftoht dhe me shum ere
ja dhuron natyra
ne kete pranver

eshte ky vend perrallor
qe ne zemer po e mbaj
bjeshket e rugoves
po i thokan asaj

hingellim e kalit
degjohet neper livadhe
kafshet qe levizin
enden si sorkadhe

me endje te permend
dhe ty te kujtoj
atje une kam lindur
atje dhe do t'jetoj

pershperites i keti vendi
un per ty do jem
dhe me ze shum te lart
gjith botes une i them

ne zemer te kam ty
aty do te jetosh
vendi im i bukur
ti i bekuar qofsh.

- poezi nga Gentinikqi


- Poezia u dërgua nga Gentinikqi -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.8 / Votuan:  25