Gentinikqi Poezi
Gentinikqi

Fjala E Mire Ajo Ç'ka Njerzit Duhet Te Kujtojne

Fjala eshte si miku ne dit te veshtira
zemra nje njeriut te mir thot shum fjal te mira
nga brendsia e trupit dalin keto fjal
ilaqi me i mir per njeriun buron prej kesaj
Shumica nga ne gabojm pa dashur dike te demtojn
e ai qe e thot fjalen e rend
te pendohet shpejt tek All-ahu
qe kjo fjale te mos i ze vend
Vjen ajo dit kur para All-ahut dalim
ateher eshte von njerit tjetrit t'ia falim
tregoje nje respekt si krijes e All-ahut
mendoje diten e gjykimit ku te gjith do te dalim
Valle mendon qe fjala e keqe harrohet
sikur genjeshtra kjo fjal nga All-ahu mallkohet
behu i sinqert pranoje gabimin
edhe nese ke te drejt beje te mire perfundimin
Mos harro respektin qe duhet ta kesh
njeriun fjala e mire e ben te buzeqesh
hidhrimi qe del nga goja menjeher ndryshoje
mundsin per te dal kjo fjal nga ti
pergjithmon ndaloje
Gezimin dhe Deshprimin te gjith e dallojm
si njerez qe jemi na takon ti pranojm
te gjith gezohen kur e ndegjojn fjalen e mire
e fjala e keqe te degjohet eshte shum e veshtire.

- Poezi nga Gentinikqi


- U dërgua nga Gentinikqi -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0