A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Gérard de Nerval

Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1
(1808-1855)  
  • Origin:
  • Paris 
BIOGRAFIA: Gérard de Nerval is a famous writer. Gérard de Nerval ishte emri i shkrimtarit francez, poet, eseist dhe përkthyes Gérard Labrunie. Një figurë e rëndësishme e romantizmit francez, ai është më i njohur për poezitë dhe novelat e tij, veçanërisht për koleksionin Les Filles du feu, që përfshin novelën Sylvie dhe poemën "El Desdichado". Ai luajti një rol të madh në futjen e lexuesve francezë në veprat e autorëve romantikë gjermanë, duke përfshirë Klopstock, Schiller, Bürger dhe Goethe. P...

>> Full biography >>


Fans' Comments

No Comments 🔥🔥

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Jean Rousselot

Paul Verlaine

Artur Rembo

Alain Borne

Sharl Bodeler

Charles Baudelaire

Alessandro Manzoni

Saint-John Perse

Erik Stinus

Sergej Esenin


Tags: Gerard De Nerval

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019