Më mbaj mend (për 1 muaj)

Gjergj Fishta

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.7 / Votuan:  822
(1871-1940)  
  • Vendlindja:
  • Fishtë - Zadrimë 
BIOGRAFIA: Gjergj Fishta është një shkrimtar shumë i njohur. Studimet e para i kreu ne Seminarin françeskan të Shkodrës dhe më pas në seminarin e Troshanit. Ku u shfaqen edhe shkëndijat e para të talentit të tij poetik. Studimët e mëtejshme i mori në Bosnje, ku studioi filozofi dhe teologji.Fishta i madh është themëlues i shoqëris Bashkimi në Shkodër (1899), që punoi për shqipën e përbashkët,fjalorin, alfabetin dhe botoi libra me vlerë kombëtare:kryetar i Komisionit të alfabetit shqip në Kongresin e Manast...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

23 🔥    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Kartolina (12)

12
7
3
4
3
13
10
0
6
7
1
3

Krijo Një Kartolinë

Të Gjitha

STORY


Autorë Të Ngjashëm:

Asdreni

Ndre Mjeda

Fatos Arapi

Lasgush Poradeci

Mitrush Kuteli

Odhise K. Grillo

Petro Nini Luarasi

Pjetër Bogdani

Petro Marko

Bardhyl Londo

Tags: Gjergj Fishta


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet