Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.4 / Votuan:  13
BIOGRAFIA: Gjon Buzuku është një shkrimtar shumë i njohur. Gjon Buzuku është autori i parë i njohur deri më sot i letërsisë shqiptare, shqipëruesi i një libri kishtar, që është quajtur "Meshari" (1555). Kjo vepër cilësohet si vepra letrare më e vjetër shqipe e botuar dhe ruajtur deri sot. Gjoni ishte prift katolik për nga besimi, famullitar i një kishe në Shqipërinë Veriore jo aq larg nga vendi i botimit. Për autorin, nga ishte, ku punoi, mbi ç'baza arriti ta shkruante e ta botonte librin e vet, janë pye...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »Artistë Të Ngjashëm:

Ervin Hatibi

Petro Nini Luarasi

Vorea Ujko

Arben Duka

Bardhyl Londo

Asdreni

Azem Shkreli

Fatos Arapi

Jeronim De Rada

Pjetër Bogdani


Tags: Gjon Buzuku

Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet