Më mbaj mend (për 1 muaj)

Gjovalin Prroni
  • Vendlindja:
  • Shale 
  • Jeton dhe vepron në :
  • Shqipëri 
  • Ditëlindja:
  • 27 Mars
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♈ Dashi
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  404

Gjovalin Prroni është këngëtar i njohur. Gjovalin Prroni eshte nje kengetar nga veriu i Shqiperise, mjaft i njohur dhe i dashur per publikun shqiptar.
Lindi ne Shale te Dukagjinit te Shkodres.
Si nje malsor i rritur neper oda te burrave ku pervec tjerash nuk kishte se si te mungonte muzika folklorike, ai qysh si femije tregoi interesim per kengen. Talentin e tij ne fillim e shfaqi me pjesemarrjen e tij neper programe te ndryshme te shkolles ku u vecua per zerin e tij te bukur. Ndersa sot ka marre epitete te ndryshme si "bilbili i veriut" etj.
Gjovalin Prroni deri me tani ka lansuar ne treg kater albume te certifikuara nga Ministria e Kultures. Ato jane: "Kthjellet si loti", "Lulja e bores", "Vetem s`mund te rri" dhe "Pikon loti per dashuri"! Nder to edhe mjaft duete te suksesshme me emra te medhenje te muzikes sone si Fatmira Brecani, Dava Gjergji, Luljeta Krasniqi etj.
Poashtu ka bashkepunuar me emra te njohur kompozitoresh si Kole Susaj, Edmond Zhulali, tekstshkrues si Gjok Beci, Hamit Alia, Kadri Fikaj etj. Gjovalin Prroni njihet edhe si instrumentist i shquar i shume veglave muzikore ku vlen te theksohet ciftela dhe lahuta te cilat i zoteron me nje mjeshtri te madhe.
Ne vitin 2017 violinisti shqiptar me fame boterore Shkelzen Doli organizoi koncert ne Tirane se bashku me disa orkestrues te filharmonise se Vienes ku ne mesin e shume yjeve te skenes shqiptare u perzgjodh Gjovalin Prroni i cili me interpretimin e kenges "Xhamadani vija vija" te sjellur ne nje version tjeter me lahute e cifteli mahniti gjithe te pranishmit dhe publikun e gjere! Kjo paraqitje e tij ishte madheshtore ku per here te pare lahuta jone e vjeter rreshtohet sinkron me veglat e shumta muzikore.
Nuk kane munguar as dekoratat e mirenjohjet nga shoqatat e ndryshme ne trevat tona per kontributin e tij te vazhdueshem ne pasurimin e folklorit tone.
Vlen te permendet se kohe me pare ish presidenti i Republikes se Shqiperise z.Bujar Nishani nderoi me dekoraten "Nderi i kombit" zonen e Dukagjinit per kontributin e pandalur te kesaj zone ne te gjitha sferat, pjese e se ciles eshte padiskutim edhe Gjovalin Prroni.
Poashtu mjaft i vlersuar dhe i dashur eshte edhe per publikun ne Kosove,ku vlen te permendet se ne veren e vitit 2018, ne Festivalin tashme tradicional "I kendojme lirise"qe mbahet cdo vit ne Kline, Gjovalin Prroni pas nje interpretimi te shkelqyer te dy kengeve te kenduara live shperblehet nga juria me cmimin e pare "Zeri me i mire"!
Kenget e tij jane mjaft te klikuara, kane tekste te fuqishme dhe percjellin cdoher mesazh tek degjuesi i cili i takon grupmoshave te ndryshme.
Pervec kesaj eshte mjaft i kerkuar edhe ne dasma e ahengje te ndryshme familjare!
Gjovalinin poashtu e gjejme her pas here te ftuar me kenaqesi neper TV dhe radio shqiptare duke i dhene keshtu mundesine adhuruesve te tij brenda si dhe jashte kufinjve shqiptare te bashkebisedojne per se afermi me te dhe te ndjejne me prane kengen e tij burimore shqiptare!
Sa i perket jetes private jeton ne Tirane, eshte i martuar dhe baba i dy femijeve.
Pos muzikes Gjovalini eshte i apasionuar edhe pas ciklizmit dhe vrapimeve te gjata!
Poashtu nje pjese te mire te kohes e kalon me shume kenaqesi edhe ne bjeshke, ne alpet shqiptare, her ne Theth e her ne Rugove duke u marre pervec ajrin e paster poashtu dhe nje cope bukuri bjeshke te cilat ia vesh zerit te tij.
Nje tjeter karakteristike e ketij kengetari te mirefillt ne paraqitjet skenike eshte mbajtja e flamurit tone kombetar perreth kokes me shume dashuri. Por edhe syte e shqiponjes mbi ballin e ketij malsori vezullojne sikur don te thone se edhe ajo ndjehet krenare se kush po e mban ate.
I urojme ketij bilbili edhe shume vite jete te shendetshme se bashku me zerin e tij te kulluar si uji i bjeshkeve te Dukagjinit.

Më datë 29 Gusht 2018, Gjovalin Prroni publikon videoklipin "Rushe Rexha N’Fund O T’Livadhit".

Me datë 20 Dhjetor 2018, Gjovalin Prroni publikoi projektin me disa këngë të përzgjedhura të folklorit tonë me titullin "Potpuri Popullore 2019".

Më datë 15 Shkurt 2019, Gjovalin Prroni & Gjelosh Hajdari publikojnë videoklipin "Kushtuar Binak Vates Shales".

Më datë 10 Korrik 2019, Gjovalin Prroni publikon videoklipin "Në Qafë Valmirit Vajtojne Nanat". Muzika e këngës u punua nga Gjovalin Prroni, ndërsa për orkestrimin u kujdes Behar Neli.

Më datë 31 Korrik 2019, Gjovalin Prroni publikon videoklipin "Kurre Perjete S'ju Harron Mirdita". Muzika e këngës u punua nga Gjovalin Prroni, ndërsa për orkestrimin u kujdes Behar Neli.

Më datë 17 Gusht 2019, Gjovalin Prroni publikon videoklipin "Kukel Ndout I Knohet Kanga". Muzika e këngës u punua nga Gjovalin Prroni, ndërsa për orkestrimin u kujdes Behar Neli.

Më datë 22 Nëntor 2019, Gjovalin Prroni publikon videoklipin "Jam Djal Shale E Jam Nip Shoshi". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Gjovalin Prroni.

Më datë 30 Dhjetor 2019, Gjovalin Prroni publikon videoklipin "Me Barot Malet Kanë Ça". Muzika e këngës u punua nga Gjovalin Prroni, ndërsa për orkestrimin u kujdes Behar Neli.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë Koment

Profili

Facebook

Kanali

Youtube

Shto profile

të tjera


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet