TEKSTESHQIP

Gjovalin Shani
Hallet E Plakut
Lyrics

Sa her preku qiftelin
mlargon hallet dhe merzin
por gjithmon kam pas marakun
me knu nje kang e me knaq plakun
fort ma e ran se sa pleqnija
thojn per plakun u vetmija
kerkush jeten se ka ble
o hall pa u plak dikur nuk ke.

kulla gurit neper Malsi
ka shum pleq qe rrin ne vetmi
po kjajn halle e bajn kuvend
thoj ka ndrru jeta prej men
qka kam hjek e din nje zot
me dyshu se kem le kot
me fol drejt e me than hapur
koh e shtir ka ardh per plakun

Hej nje mij halle i paska jeta
plaku ka hallet e veta
vetem nje e vetem erret
loti nsy nuk poj shterret
Ati vera i bahet dimer
kur shkojn thmija e ja kthejn shpinen
rrugve tbotes ne dhe te huj
o porsi varka perbi uj.

Hej dikur moti ketu ne malsi
shpija plot me rob e thmi
binte fylli e qiftelija
kan ken gjall besa e burrnija
dalshim ne bjeshk na vjet per vjet
ka pas puna bereqet
fukara por ishim t'knaqur
tash ma mir por zemer plasur
lulja jetes moj rinin
hallet ty boll mir ti di.

Hej n'doren tane ka mbet shpija
ti thrret puna e burrnija
ty te presin bjeshk e bli
ty te pret plak e thmi
qka te bajsh per bab e nan
prap diqka mangu ke lan
ka met bjeshka veq per ujkun
toka djerr vajton per bujkun
kulla e vjeter me ogjak
Asht ka shemet pak nga pak
dikush vjen e diklush shkon
kurkun shoqin se ngon
ka ndrru njerzit e ka ndrru moti
si ka ken e ka mbet veq zoti .

DËRGOI: