Grupi Shega
Grupi Shega

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}Biografia

BIOGRAFIA: Grupi Shega është një grup artistësh dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo pop-rock. Ata janë një grup të rinjësh nga Hora e Arbëreshëvet, qytezë siçiliane e themeluar nga mërgimtarë shqiptarë para pesë shekujsh, në të cilën ende sot është e gjallë gjuha, kultura dhe identiteti arbëresh. Shkruajnë kështu në gjuhën e stërgjyshërave dhe e përditëshmërisë: arbërisht. Këngët e tyre janë një nevojë shprehëse. Tregojnë dashuri për rrënjët dhe një identitet gjithmonë në udhëtim, ndër 'ethnos' dhe stil bashkëkohor. Anëtarët e grupit m...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje💿 Albume
Komente 0